Dorota Kania, dziennikarka „Gazety Polskiej” i autorka „Resortowych dzieci” została skazana za wyłudzenie 270 tysięcy złotych i powoływanie się na wpływy w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. 

Jak dowiedli śledczy, Dorota Kania w 2005 roku obiecała Aleksandrze Dochnal, że w zamian za pieniądze użyje swoich wpływów w ówczesnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości, by wyciągnąć z więzienia jej męża przebywającego w areszcie za skorumpowanie jednego z posłów SLD. Dziennikarce udało się doprowadzić do przeniesienia sprawy Dochnala do innej prokuratury oraz przyjęcia jego obrońców w ministerstwie sprawiedliwości.

Dziennikarka przy wyłudzeniu powoływała się na bliskie znajomości (które jak zapewniała pomogą jej w wywiązaniu się z obietnicy) z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, ówczesnym premierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a także z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz innymi politykami PiS tj. Zbigniewem Wassermannem i Januszem Kaczmarkiem.

 – Dorota Kania dopuściła się zamachu godzącego w prawidłową działalność instytucji państwowych, a powodem jej działania była chęć osiągnięcia korzyści majątkowej. Wymierzona kara odzwierciedla zarówno stopień społecznej szkodliwości czynu, jak również spełni cele zapobiegawcze i wychowawcze – orzekł Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi.

Naciski Kani na polityków potwierdzili Zbigniew Ziobro i Janusz Kaczmarek, którzy zdradzili podczas przesłuchania, że zaangażowanie dziennikarki w sprawie Dochnala było wyjątkowo duże. Jak zeznał Ziobro, dziennikarka Gazety Polskiej „była zaangażowana w sprawę Marka Dochnala nie tylko na niwie zawodowej, oprócz publikowania artykułów prasowych podejmowała również działania w przedmiocie przeniesienia sprawy do innej jednostki„.

Autorka „Resortowych dzieci” wyłudziła w sumie 270 tysięcy złotych od rodziny Dochnala. Głównie od jego żony i teściowej, od których pobierała kwoty w wysokości od kilkunastu do 100 tysięcy złotych.

Sąd w lipcu 2015 roku skazał Dorotę Kanię na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Dziennikarka 25 stycznia 2016 roku złożyła w sądzie apelację oświadczając, że sprawa jest polityczną zemstą.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: polityka

...

Zobacz również