Minister spraw wewnętrznych Austrii, Wolfgang Sobotka, ostrzega Włochy. Jeżeli sytuacja na przełęczy Brenner, którą przekraczają setki migrantów nie uspokoi się – Wiedeń jest gotowy wysłać wojsko i zamknąć granicę w ciągu doby.

Swoje stanowisko Sobotka wyraził w rozmowie z niemieckim „Bildem”. Minister uważa, że między obecnością migrantów we Włoszech i Austrii ma miejsce spora dysproporcja. Wszystko dlatego, bo przedostają się oni licznie w stronę Wiednia przez przełęcz Brenner.

Możemy wykorzystać do tej akcji wojsko, zaryglować zieloną granicę i wprowadzić na granicy ostre kontrole celne i policyjne. Jesteśmy gotowi, przygotowania zostały zakończone – mówił dla „Bilda” Sobotka.

Minister powołał się na wymowne dane. Według nich w Austrii na 1000 mieszkańców przypada 4,6 uchodźcy. W tym samym czasie we Włoszech stosunek ten wynosi 1000 do niecałych 2.

Minister jest gotowy wypełnić swoją groźbę w zaledwie 24 godziny. Przekonuje jednak, że minie jeszcze trochę czasu nim zamknięcie granicy stanie się koniecznością. Migrantów nie jest w jego kraju jeszcze tylu, aby wykonał ten radykalny krok. Jednocześnie jednak Sobotka wyraża swoje obawy o to, jak udało im się przekroczyć granicę z Austrią. Wielu z nich nie zostało zarejestrowanych przez inne kraje Unii Europejskiej.

To oznacza, że zostali oni przeszmuglowani do Austrii nielegalnym szlakiem przez przestępcze organizacje – mówił Sobotka.

źródło: WP Wiadomości

...

Zobacz również