Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na wywiad z kanclerzem Austrii, Christianem Kernem, którego udzielił 26 lipca tego roku. W rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung, Austriak przyznał, że w jego mniemaniu, odpowiedzią na działania rządów Polski i Węgier musi być obcięcie im dochodów unijnych.

Na takie postawienie sprawy przez Kerna, MSZ odpowiedział prawie natychmiastowo. Przedstawiciele ministerstwa spotkali się z ambasadorem Republiki Austrii w Warszawie i wyłożyli mu stanowisko Polski.

– Kwestie przymusowych relokacji – zaskarżonych do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz procedury wdrożenia przez Komisję Europejską procedury kontroli praworządności w Polsce, w żaden sposób nie pozostają w związku z tematyką unijnych funduszy strukturalnych – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podczas rozmowy ustalono także, że jej konkluzje przesłane zostaną do austriackiego MSZ i tamtejszego Urzędu Kanclerskiego. Stronie polskiej nie podoba się mieszanie kwestii nie związanych ze sobą i poprzez takie działanie zastraszanie Polski.

Kern ocenił natomiast pozytywnie zawetowanie przez Andrzeja Dudę dwóch ustaw reformujących sądownictwo.

– Cieszę się i odczuwam ulgę z tego powodu, że prezydent (Duda) po naciskach ze strony społeczeństwa obywatelskiego wykonał ten krok – powiedział Christian Kern.

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

źródło: onet.pl

 

...

Zobacz również