Napięcia między rosyjskimi i polskimi władzami niezmiennie narastają. Można było wyczuć je także w najnowszych wypowiedziach szefa dyplomacji Kremla, Siergieja Łagrowa. Jego zaskakujące słowa względem Polski oraz jej obywateli padły podczas spotkania z moskiewskimi studentami.

Pytanie o nasz kraj oraz współpracę z tutejszymi władzami minister spraw zagranicznych Rosji otrzymał podczas corocznej konferencji z udziałem studentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Nikt nie spodziewał się chyba jednak tak ostrej, stanowczej odpowiedzi.

– Zauważam obsesję na punkcie wytworzenia w społeczeństwie atmosfery całkowitej nietolerancji wobec wszystkiego, co ma związek z Rosją – powiedział bezpośrednio Ławrow. Zaznaczył także, iż jego zdaniem są w Polsce ludzie, którzy „starają się zwalić na jego kraj winę za wszystkie polskie nieszczęścia”.

– W Polsce odczuwa się realne pranie mózgów społeczeństwa w duchu, który jest jednoznacznie antyrosyjski – dodał Ławrow. W jego opinii deklaracje dotyczące chęci współpracy ze strony naszego kraju „brzmią w takim kontekście zupełnie nierealistycznie”.

Zarówno polscy obywatele, jak i politycy, bez wątpienia nie spodziewali się tak ostrych słów z ust szefa rosyjskiej dyplomacji. Wkrótce usłyszymy więc zapewne ich oficjalną odpowiedź na jego stanowisko.

...

Zobacz również

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]