Rocznie umiera na nią 400 tysięcy osób. Nie można bagatelizować tej choroby

Rocznie umiera na nią 400 tysięcy osób. Nie można bagatelizować tej choroby Źródło: Pexels.com

Astma to jedna z najczęściej występujących chorób, w której istotna jest jak najwcześniejsza konsultacja z lekarzem, jeżeli chce się uniknąć poważnych powikłań. Nie warto ryzykować własnym życiem i ignorować tej groźnej dolegliwości.

Astma to choroba, która często występuje w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo. Praktycznie każdy z nas miał kiedyś kontakt z osobą, która cierpi z powodu tej dolegliwości. Choć z astmy nie można wyleczyć się do końca, to jednak istnieją sposoby na załagodzenie objawów. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka, a wiele osób nie czuje potrzeby, by udać się do gabinetu lekarskiego z powodu kaszlu lub nocnych duszności. Niektórzy pacjencji nie przejmują się z kolei poradami specjalistów i próbują kurować się na własną rękę, bądź w ogóle nie dopuszczają do swojej świadomości ponurej diagnozy o astmie. Nie dowierzając w dodatku, że to coś poważnego. A tak niewinnie zaczyna się choroba, która nieleczona bądź leczona nieodpowiednio jest w stanie doprowadzić nawet do zgonu. 

Astma nieleczona doszczętnie rujnuje zdrowie, choć początkowo nic tego nie zapowiada

Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Niemniej jednak przedstawiciele GINA, czyli związku, który zajmuje się profilaktyką zdrowotną i opracowywaniem metod na leczenie astmy, apelują, że przepisywane pacjentom kuracje są przestarzałe. Mało osób wie także, że tą infekcję oddechową leczy się na dwa sposoby: podając leki mające na celu ułatwienie oddychania oraz specyfiki przeciwzapalne. Pomijanie którejś grupy preparatów drastycznie obniża skuteczność terapii i pacjent w dalszym ciągu się męczy. Niestety, przyjmowanie obecnie proponowanych leków niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, np. otyłość. Aby skuteczniej walczyć z objawami choroby należałoby zainwestować w tzw. leki biologiczne, które jednak są o wiele droższe od tych dotychczasowych. W dodatku nie są one dostępne w każdym kraju. 

Jednak w związku ze wzrostem ilości zgonów 12 kwietnia GINA wydało rozporządzenie, z którego wynika, że należy zacząć stosować formoterol zamiast dotychczas stosowanych beta2-mimetyków, choć obecnie stosowane metody nie są zakazane. Nowoczesną terapię należy wdrożyć natychmiast w przypadku najcięższych przypadków astmy. W Polsce ilość osób, które kwalifikowałyby się do takiej terapii szacuje się na 1500-2500. 

Alergia nie zawsze równa się astma

W Światowy Dzień Astmy, który obchodzimy 7 maja warto pamiętać, że na świecie istnieje ok. 40 procent alergików, ale nie każdy z nich zachoruje prędzej czy później na tę chorobę oddechową. Warto podkreślić, że nie wszystkie przypadki uczuleń są zdiagnozowane, więc w rzeczywistości ta liczba może być nawet dwukrotnie większa. Prawdą jest jednak, że jej źródłem jest alergia, a konkretnie zanieczyszczone powietrze, w którym znajduje się duża ilość dwutlenku azotu. To właśnie ten związek jest odpowiedzialny za późniejsze problemy. Ważne jest więc, aby poza wdrożoną kuracją, zadbać o to, by jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Nadchodzący sezon urlopowy jest ku temu zdecydowanie dobrą okazją.

Źródło; TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News