Na pomysł wydrukowania najobszerniejszej encyklopedii świata wpadł wykładowca Uniwersytetu Nowego Jorku. Michael Mandiberg, bo o nim mowa, przygotowywał się do tego przedsięwzięcia od sześciu lat.

Żeby wydrukować zawartość anglojęzycznej encyklopedii internetowej artysta utworzył najpierw program komputerowy. Ten miał mu pomóc w zebraniu wszystkich artykułów, których jest w języku angielskim aż 11 594 743.

W samym drukowaniu Wikipedii, które zajęło trochę ponad trzy tygodnie, bo 24 dni, Mandibergowi pomagał serwis wydawniczy Lulu.com. Każdy z ponad 7 tys. tomów ma 700 stron. Druk nie zawiera jednak żadnych grafik.

Pojedyncza książka z wydrukowaną Wikipedią kosztuje 80$, a za wszystkie tomy trzeba zapłacić już pół miliona dolarów. Na tych, którzy chcą zobaczyć dzieło wykładowcy z Nowego Jorku, a nie interesuje ich zakup, w manhattańskim Denny Gallery czeka wystawa zawierająca 106 egzemplarzy druku.

Ideą, która przyświecała Mandibergowi w przelaniu encyklopedii na papier, była chęć pokazania jak poza cyfrowym światem wygląda jeden petabajt, czyli milion gigabajtów.

Wyświetlanie filmu o wydrukowanej Wikipedii jest zablokowane poza serwisem Youtube. Odnośnik do filmu jest więc tutaj.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

...

Zobacz również