Minister obrony narodowej Azerbejdżanu Zakir Hasanow zdecydował o postawieniu azerskiej armii w stan pełnej gotowości w celu rozpoczęcia ataku na Stepanakert – stolicę nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu.

Służba prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej Azerbejdżanu donosi, że Zakir Hasanow wydał rozkaz, aby wszystkie azerskie wojska, łącznie z wojskami rakietowymi i artylerią, zostały postawione w stan gotowości i przygotowały się do ataku na miasto Stepanakert oraz inne strategiczne punkty w Karabachu, dopóki strona ormiańska nie zaprzestanie ostrzału azerskich miejscowości.

Azerskie MON twierdzi, że armia Armenii ostrzeliwuje miejscowości zamieszkiwane przez Azerów w ramach odwetu za poniesione podczas walk straty w swoich szeregach. „Swoimi antyludzkimi czynami Armenia zmusza Azerbejdżan do podjęcia adekwatnych kroków. Strona Azerska jeszcze raz wzywa Armenię, aby nie stosowała siły wobec ludności cywilnej” – możemy przeczytać w komunikacie ministerstwa.

Armia Republiki Górskiego Karabachu dopiero dzisiaj przedstawiła raport o stratach w szeregach swojego wojska. Według danych, od 1 kwietnia, śmierć podczas walk poniosło 20 żołnierzy, 72 jest rannych, a 26 uznanych za zaginionych.

2 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej samozwańczej Republiki Górskiego Karabachu poinformowało opinię publiczną o tym, że wojska Azerbejdżanu zaatakowały sporne terytorium. Wojsko ormiańskie przeszło do kontrataku. 3 kwietnia nastąpiło nieformalne zawieszenie ognia. Obecnie napięcie między zwaśnionymi stronami narasta, sporadycznie pojawiają się informację o kolejnych incydentach.

Józef Gawron

źródło: https://tvrain.ru/news/azerbajdzhan-406757/

...

Zobacz również