Aresztowano obywatela Polski, który jest odpowiedzialny za NAJWIĘKSZY przekręt w historii Iraku

Aresztowano obywatela Polski, który jest odpowiedzialny za NAJWIĘKSZY przekręt w historii Iraku Źródło: Wikimedia/Wikipedia

Do głośnego aresztowania obywatela Polski doszło w Jordanii. Nasze MSZ już stara się o niedopuszczenie do ekstradycji mężczyzny do Iraku.

Były wiceminister obrony Iraku, który może pochwalić się także polskim paszportem czeka już na ekstradycję w jordańskim areszcie. W przeciągu kilku tygodni trafić ma do państwa, w którym dorobił się łatki ,,największego krętacza w historii". Ziad Cattan został wiceministrem obrony Iraku w 2003 roku, zraz po obaleniu Saddama Husajna. Miał on sprawować kontrolę nad armią, która do tamtej pory składała się głównie z żołnierzy wiernych byłemu dyktatorowi. Jak się jednak okazuje mężczyzna rzekomo dorobił się nielegalnego majątku na nowo obranej funkcji. W czasie urzędowania obywatela Polski z prowadzonego przez niego resortu ,,wyparował" ponad miliard dolarów. Miały one trafić między innymi na czarny rynek, zasilając sunnicki ruch oporu. Odkąd sprawa wyszła na jaw mężczyzna ścigany był za zdefraudowanie pieniędzy z publicznej kasy. Mężczyzna ma Polski paszport od czasów studiów, które ukończył na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. To właśnie przez użycie tego dokumentu na lotnisku w Ammanie został on natychmiast aresztowany. Polskie władze starają się jednak pomóc byłemu wiceministrowi Iraku. Jeszcze przed aresztowaniem Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Cattana do Iraku. W obecnej chwili sprawę pilotuje polski ambasador w Jordanii, który jest w kontakcie z centralą MSZ w Warszawie. Warto nadmienić, że Iracki sąd skazał Cattana na karę 180 lat więzienia i zwrot 800 milionów dolarów. Mężczyzna ma jednak już 62 lata i cierpi na poważną chorobę serca. Z tych względów polskie władze nie chcą dopuścić do jego ekstradycji, ponieważ mogłoby zakończyć się to dla niego rychłą śmiercią - zwłaszcza, że w Iraku najpewniej czekają go tortury podczas przesłuchań. Komentatorzy podkreślają, że sukces irackiego wymiaru sprawiedliwości będzie jednocześnie wielką porażką Polski.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News