Arcybiskup Gądecki napisał list
Piotr Molecki/East News
Irmina Jach - 8 Grudnia 2020

Abp Gądecki napisał pilny list do premiera. Zmiana ma zacząć się już od Wigilii

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Mateusza Morawieckiego z prośbą o zwiększenie liczby wiernych, którzy mogą wejść do kościołów na czas świąt Bożego Narodzenia. Wystosował w tym celu specjalny list. Zdaniem hierarchy ograniczenia mogą mieć poważne skutki.

Arcybiskup Stanisław Gądecki nie kryje niepokoju. Jego zdaniem rząd "ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości i może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła".

Właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje b. poseł, przez tydzień był w śpiączce i walczył o życieWłaśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje b. poseł, przez tydzień był w śpiączce i walczył o życieCzytaj dalej

Arcybiskup Gądecki zaapelował do Mateusza Morawieckiego

- Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe - napisał arcybiskup Gądecki.

Zobacz także: 90-latka pierwszą osobą na świecie zaszczepioną przeciwko COVID-19

Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że Kościół wspiera działania rządu modlitwą oraz pomocą personalną i materialną świadczoną przez Caritas, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, wiernych i wolontariuszy.

Arcybiskup zaznaczył, że "w związku z restrykcjami dotyczącymi przemieszczania się i gromadzenia, ostatnie dni również w kościołach były bardzo trudne, zwłaszcza w okresie świątecznym, niemniej zrozumiałe w kontekście walki o życie ludzkie". Ma przy tym nadzieję, że obostrzenia będą stopniowo łagodzone.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Na operacje plastyczne wydali majątek, Na operacje plastyczne wydali majątek, "tak wygląda idealna żona". Wyjątkowo kontrowersyjne zdjęciaCzytaj dalej

Duchownemu nie podoba się fakt, że w pierwszą sobotę grudnia ponownie otworzono galerie handlowe, nie biorąc przy tym pod uwagę ograniczeń związanych z uczestnictwem w nabożeństwach. Według niego decyzja ta wpływa na komercjalizację świąt, które powinny być przede wszystkim przeżyciem duchowym.

Zobacz także: Małgorzata Socha przekazała druzgocącą wiadomość. Chodzi o koronawirusa

Z listu do premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że Kościół oczekuje zmniejszenia limitu wiernych w świątyniach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Restrykcje nie powinny obejmować również osób, którzy uczestniczą w mszach świętych, stojąc na zewnątrz.

- Zbliża się uroczystość Bożego Narodzenia. Dla milionów ludzi na całym świecie, a przede wszystkim dla nas chrześcijan, jest to czas szczególny. Wspomnienie narodzin Jezusa w Betlejem to nie tylko pamiątka minionych wydarzeń, ale - zwłaszcza w Eucharystii - stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa, który przynosi nam prawdziwą nadzieję i siłę do pokonywania trudów codzienności - pisał arcybiskup Gądecki.

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Należy więc zrobić wszystko, aby - przy zachowaniu norm bezpieczeństwa - jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej. W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 metr kwadratowy) został zmniejszony do 1 osoby na 7 metr kwadratowy - apelował.

Hierarcha kościelny ma nadzieję, że list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego spotka się z aprobatą. Przypomina, że to nie pierwsze pismo w tej sprawie, które skierował do szefa rządu. Podobny apel miał miejsce w kwietniu, tuż przed Wielkanocą.

Zobacz także w naszych serwisach:

Ujawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatUjawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatCzytaj dalej

Źródło: Do Rzeczy/Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News