Arabia Saudyjska otwiera nowe zawody dla kobiet

Arabia Saudyjska otwiera nowe zawody dla kobiet Źródło: fot. wikimedia.org/Narendra Modi/Hans Braxmeier

Przedstawiciel służby zdrowia Arabii Saudyjskiej opowiedział się w gazecie za otwarciem się nowych zawodów na kobiety. Wszystko w ramach reform, które mają zaktywizować kobiety.

Mohammad Badżbair, przedstawiciel państwowej służby zdrowia w mieście Dżudda, powiedział w wywiadzie dla gazety "Saudi Gazette", że kobiety mogłyby pracować jako sanitariuszki oraz w salonach optycznych pod warunkiem, iż nie miałyby kontaktu z mężczyznami. Pomysł przypadł do gustu szejkowi Abdullahowi al-Menea.

- Kobiety mogłyby pracować w salonach optycznych pod warunkiem, że nie miałyby kontaktu z mężczyznami. Gdyby do ministerstwa zdrowia wpłynęła skarga, że środowisko pracy jest mieszane salon mógłby zostać zamknięty - powiedział Mohammad Badżbair.

Saudyjskie władze wprowadziły plan reform, który ma zwiększyć udział kobiet w rynku pracy. Zaplanowano między innymi, że do 2020 roku zwiększy się czterokrotnie liczba kobiet zatrudnionych w państwowej służbie cywilnej.

Największym problemem w aktywizacji jest zakaz prowadzenia samochodu dla kobiet, co sprawia problemy przy dojeździe do pracy. Aby to wyeliminować, saudyjskie władze wydały do tej pory 3,5 mld dolarów na popularyzacje Ubera w kraju.

wk

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News