Arabia Saudyjska deportuje... 5 milionów imigrantów!

Arabia Saudyjska deportuje... 5 milionów imigrantów! Źródło: wikimedia.org

Władze Arabii Saudyjskiej uruchomiły program deportacyjny, na mocy którego do opuszczenia kraju zostanie zmuszone ok. 20% ludności. Dokąd się udają?

Rijad nie wyraża zgody na to, by obywatelstwo otrzymały miliony nielegalnych imigrantów. Jak podaje tamtejszy dziennik Al - Hayat, przygotowany został specjalny program deportacyjny, który zostanie przeprowadzony na masową skalę.

 - Wielu ludzi przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej nie po to, by pracować przez jakiś czas, ale z góry zakładając, że osiedlą się tu na stałe. To jest nielegalne - mówi szef saudyjskiego parlamentu Szuri, Sadqa Fadel.

Na chwilę obecną, z kraju wydalono 40 tysięcy Pakistańczyków za działalność terrorystyczną i przestępczą tj. przemyt narkotyków, kradzieże, fałszerstwa itp.

Arabia Saudyjska stała się atrakcyjną lokalizacją w związku z boomem naftowym, jaki miał miejsce w latach 70 - tych. Ze względu na niezwykle restrykcyjne prawo, imigranci pracowali między innymi jako kierowcy kobiet, które samodzielnie prowadzić nie mogły, opiekunki do dzieci czy tragarze.

Dziś, gdy dochody ze sprzedaży ropy drastycznie spadły stali się oni ciężarem. Bezrobocie wśród samych Saudyjczyków wynosi 12%. Martwi również fakt, że imigranci spowodowali wzrost przestępczości. Dodatkowym problemem stało się rosnące zagrożenie terrorystyczne.

Wielu obserwatorów podkreśla, że paradoksalnie Arabia Saudyjska będąca największym eksporterem niezwykle radykalnego modelu islamu świata, sama obawia się obecności ekstremistów w swoim kraju.

Pierwsze deportacje miały miejsce już w 2013 roku. Od tamtego czasu wydalono m.in. 243 tysiące Pakistańczyków. Najprawdopodobniej przenieśli się oni do Europy i to zapewne tam szczęścia będą szukać deportowani przez saudyjskie władze.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News