Pełnomocnik ds. dziecka przy prezydencie Rosji Paweł Astachow zalecił rodzicom, którzy korzystają z usług niań i opiekunek do dzieci, aby na początku przyjrzeli się stanowi psychicznemu kandydatek na to stanowisko. Astachow dodał, że dzisiejsze zdarzenie nie jest pierwszym przypadkiem problemów z opiekunkami do dzieci.

Wspomniał o przypadkach porwań, kiedy to niańki porywały swoje podopieczne, domagając się od rodziców wysokiego okupu. Astachow stwierdził, że opieka nad dziećmi jest zajęciem na tyle odpowiedzialnym, że nie warto w tym wypadku oszczędzać i zatrudniać opiekunek „na czarno”, nawet w przypadku kiedy są znajomymi lub krewnymi. Astachow zaleca, aby rodzice wymagali co najmniej zaświadczenia od lekarza-psychiatry odnośnie braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Powyższą opinią podzielił się na swoim koncie w serwisie Twitter.

Była to reakcja na nieszczęście, które zdarzyło się dzisiejszego dnia w Moskwie. Pochodząca z Uzbekistanu 39-letnia Gyulchehra Bobokulova podczas rutynowej kontroli dokumentów w moskiewskim metrze niespodziewanie wyciągnęła z torby obciętą głowę dziewczynki, po czym zaczęła wykrzykiwać, że ma przy sobie materiały wybuchowe i jest terrorystką.

Kobieta wzniosła także okrzyk „Allah akbar !” (Bóg jest wielki !). Po zatrzymaniu Uzbeczki przez policję wyszło na jaw, że kobieta pracuje jako niania i pod nieobecność rodziców obcięła głowę swojej 4-letniej rosyjskiej podopiecznej – Nastii. Sam Astachow obiecał dokładnie zbadać zdarzenie, które nazwał „wariackim” i ,,egzotycznym”.

źródło: tass.ru

Zobacz również