macierewicz
Fot. YouTube/ Telewizja Republika
Mikołaj Pilecki - 23 Grudnia 2018

Orban uprzedził Macierewicza? PiS się po tym nie pozbiera

Antoni Macierewicz, gdy obejmował urząd szefa MON, obiecywał błyskawiczną modernizację polskiej armii, która dramatycznie jej potrzebuje. Szansą na podniesienie wartości bojowej żołnierza polskiego był zakup Caracali i dalsza współpraca z francuskim Airbusem. Kontrakt jednak zerwano, a śmigłowce kupią Węgrzy.

Antoni Macierewicz polską obroną kierował przez niewiele ponad dwa lata. Stracił stanowisko na początku 2018 roku w związku z drugim etapem tzw. rekonstrukcji rządu. Nowy premier Mateusz Morawiecki postawił w tej dziedzinie na Mariusza Błaszczaka, a kontrowersyjny wiceprezes PiS pozostał bez ministerialnego stanowiska. Doświadczony polityk i główny inicjator obecnie trwającego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, którego zadaniem jest udowodnienie domniemanego zamachu, obiecywał wiele, ale udało mu się zrealizować jedynie projekt powstania Wojsk Obrony Terytorialnej, które reprezentują sobą znikomą wartość bojową. Największym skandalem jego pracy w MON było zerwanie "zaklepanego" kontraktu z francuskim Airbusem na kilkadziesiąt nowoczesnym helikopterów zwanych Caracalami. Śmigłowce nie trafiły do Polski, co znacząco utrudnia jakiekolwiek modernizowanie armii.

Antoni Macierewicz nie chciał francuskich śmigłowców

Wiosną 2016 roku MON zdecydował się na unieważnienie kontraktu na 50 francuskich Caracali. Airbus, który jest ich producentem, chciał również utworzyć dla nich całe zaplecze techniczne i zatrudnić przy tym aż 6 tys. osób. Ministerstwo tłumaczyło wówczas, że ponad 13 miliardów złotych za 50 śmigłowców i tzw. offset to zbyt wiele i oznajmiło, że jak najszybciej znajdzie innego kontrahenta. Tak się jednak nie stało i Wojsko Polskie do dziś czeka na dostawę nowoczesnych śmigłowców. - Mam wrażenie, że Airbus od początku negocjował w złej wierze i nie chciał zrealizować tego offsetu na warunkach, które wcześniej deklarował - mówił wówczas mediom wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
GłówneEmerytury przechodzą rewolucyjne zmiany. Co musisz o nich wiedziećCzytaj dalej

Caracale kupią Węgrzy

To, czego nie chciała Polska, przyda się Węgrom. Rząd w Budapeszcie zgodził się na kupno 16 śmigłowców wraz z zapleczem szkoleniowym i technicznym. To jednak nie koniec upokorzeń dla rządu PiS. Viktor Orban zdecydował także o zakupie innego uzbrojenia - armatohaubic. Węgrzy mieli kupić je od Polski, ale ostatecznie dostarczą je Niemcy. Zdaniem ekspertów taka decyzja wiąże się z utraceniem przez nasz kraj poważania w sferze handlu uzbrojeniem. Za ten stan rzeczy odpowiada oczywiście Antoni Macierewicz. - Jestem wdzięczny za zaufanie, jakie rząd węgierski pokłada w naszej firmie. Wesprzemy ambitny program modernizacji sił zbrojnych Węgier „Zrinyi 2026”. Nasze zespoły były świadkami profesjonalizmu i entuzjazmu węgierskich ekspertów i pilotów, których wkład był kluczowy dla zapewnienia sukcesu tego projektu. […] Węgierskie siły zbrojne będą mogły polegać na efektywnym ekonomicznie tandemie H145M/H225M, który umożliwi im wykonanie wszystkich ważnych misji wojskowych, od zadań realizowanych przez śmigłowce lekkie, misji uderzeniowych, aż do transportu taktycznego i ratownictwa bojowego - skomentował transakcję prezes Airbus Helicopters, Bruno Even.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Lider opozycji skasował Morawieckiego! Rząd PiS zamarł, gdy usłyszał te słowa z mównicy
  2. Andrzej Duda pyta się o zgodę Kaczyńskiego? To chyba przesada
  3. Wojciech Jaruzelski przychylał córce nieba! Luksusowe dzieciństwo Moniki
  4. Jestem brzydka. Wyznanie Hani: „Mój chłopak uważa, że jestem brzydka. Powiedział tak swojemu ojcu”
  5. Gdzie mieszka Anna Lewandowska? Wiele osób naprawdę mocno się dziwi
ZAMIANA
macierewicz2Czym zajmuje się córka Macierewicza? Zaskakujące! 10 największych sekretów politykaCzytaj dalej
źródło: defence24.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News