Na biegunach dochodzi do dziwnych zmian. Pogodowe anomalie spędzają sen z powiek ekspertom, a Polakom mogą przynieść… dużo śniegu na święta Bożego Narodzenia.

Według Narodowego Centrum Badania Śniegu i Lodu (NSIDC) w Boulder, Kolorado w tym roku na Arktyce przybywa zaskakująco mało lodu.

Jak widać na poniższym wykresie, śniegu przybywa wolno, a ostatnio zaczęło go nawet… ubywać. Ostatnio tak niski przyrost obserwowaliśmy w 1979 roku.

Szara linia (na wykresie poniżej) pokazuje średnią przyrostu lodu w latach 81-10, szara przerywana w roku 2012, a niebieska – obecnie. Jak widać 2016 rok będzie na Arktyce wyjątkowo ciepły.

Temperatura nad powierzchnią Oceanu Arktycznego jest obecnie nawet do 20 stopni Celsjusza wyższa niż normalnie o tej porze roku. Zdaniem profesor Jennifer Francis, ocieplenie Arktyki może wpłynąć na dokładnie odwrotne zjawisko w Europie.

Według Francis, tegoroczna zima w Europie będzie wyjątkowo mroźna. Możemy się też spodziewać dużych opadów śniegu, co z pewnością ucieszy miłośników białych świąt. Także w Ameryce Północnej można oczekiwać obniżenia temperatury.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

 

Zobacz również