Anna Zalewska i Beata Szydło
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Wiadomości Pikio - 30 Listopada 2018

Tysiące Polaków traci pracę. Minister PiS zachwycona, to dopiero początek

Anna Zalewska pełni funkcję minister edukacji narodowej od 16 listopada 2015 roku. W czasie kadencji polityk przeprowadzono reformę, która zlikwidowała gimnazja, wydłużając jednocześnie szkołę podstawową i średnią, aby zrównoważyć ilość lat poświęcanych edukacji przed i po zmianach. Chociaż działaczka jest zachwycona podjętymi działaniami, pracę straciło już kilkanaście tysięcy nauczycieli.

Anna Zalewska była jednym z nielicznych członków Rady Ministrów, którzy pozostają na stanowisku od samego początku rządów Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zostało bowiem powierzone bardzo ważne z perspektywy Zjednoczonej Prawicy zadanie, czyli oczywiście przeprowadzenie reformy edukacji.

Anna Zalewska jest dumna z reformy edukacji. Jakie negatywne skutki za sobą pociągnęła?

Wielu rodziców, nauczycieli oraz przedstawiciele rzecznika praw dziecka zapewniają, że zmiany nie przyniosły wcale polepszenia się kondycji krajowego szkolnictwa. Zamiast tego dzieci mają być całkowicie przeładowane obowiązkami naukowymi nie tylko w placówkach, do których uczęszczają, ale także poza nimi, w czasie teoretycznie wolnym. Dodatkowym problemem, związanym bezpośrednio z likwidacją gimnazjów, okazała się jednak także utrata pracy przez wielu nauczycieli. Łącznie ze stanowiskami musiało pożegnać się ponoć aż 14 tysięcy osób, o czym ministerstwo woli mówić procentowo, gdyż liczba ta nie wydaje się wtedy aż tak ogromna. Niestety, w rzeczywistości jest naprawdę duża. Sama Zalewska wydaje się jednak całkowicie zafascynowana reformą, którą przeprowadzono za jej kadencji. W jednym z ostatnich oficjalnych wystąpień minister wyliczyła, jakie są według niej zalety kontrowersyjnych przemian. - Mamy wszędzie wzrosty: liczby nauczycieli, etatów, godzin ponadwymiarowych - stwierdziła stanowczo działaczka, zachwalając swoje polityczne dzieło.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Elzbieta_II_Featured_1Królowa Elżbieta ma już 92 lata i wciąż zachwyca. Oto sekrety jej długowiecznościCzytaj dalej

Jakie zmiany w polskich szkołach zaszły po reformie edukacji? Oto statystyki

W tym kontekście należy jednak wyliczyć, że liczba etatów, o których wspomniała, zwiększyła się o 10,2 tys. Poza tym na emeryturę miało przejść nawet 9,1 tys. osób, zatrudnionych wcześniej w placówkach edukacyjnych. Chociaż w szkołach wciąż pozostaje wiele wakatów, najczęściej czekają one na osoby, które są odpowiednio przeszkolone do uczenia po reformie, bądź też mają kompetencje do prowadzenia kształcenia wczesnoszkolnego. Jeśli więc chodzi o liczby, jak na razie reforma okazała się prawdopodobnie dla nauczycieli głównie stratna. Coraz częściej w środowisku pojawiają się więc głosy zachęcające do strajku, który miałby odbyć się w gorącym dla uczniów okresie egzaminacyjnym. Jeżeli ostatecznie rzeczywiście by do niego doszło, mógłby realnie sparaliżować pracę wielu placówek.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Córka Dudy zniknęła z życia publicznego. Koszmarny powód
  2. Znaki zodiaku i ich NAJWIĘKSZE zalety. Jakie ma twój?
  3. Kaczyński odpuścił ostatecznie! Rząd PiS zmuszony do całkowitej zmiany planu
  4. Dlaczego nie mam ochoty się kochać? Ekspert tłumaczy
  5. Miało być drugie 500 plus, jest totalna kompromitacja! Morawiecki pali się ze wstydu
ZAMIANA
Jaruzelski i JaruzelskaWojciech Jaruzelski przychylał córce nieba! Luksusowe dzieciństwo MonikiCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News