Anna Zalewska - efekty reformy
YouTube/Telewizja Republika
Dominik Kwaśnik - 28 Czerwca 2019

Tyle warta jest reforma Zalewskiej? Tysiące uczniów zostanie na lodzie

Anna Zalewska i przeprowadzona przez nią reforma miały naprawić stan polskiej edukacji. Na razie uczniowie muszą zmierzyć się z chaosem, a dla wielu z nich w szkołach zabraknie miejsc. Problem mogą mieć tysiące absolwentów.

Anna Zalewska przygotowuje się już do nowej roli - polityczną karierę będzie kontynuowała w Parlamencie Europejskim, a jej następcą został Dariusz Piontkowski. Jednak następstwa reformy, którą przeprowadziła w czasie swojego urzędowania była minister, nie zniknęły wraz z wyjazdem do Brukseli. Do największych konsekwencji reformy dochodzi właśnie teraz, a ofiarami są uczniowie.

Krzysztof Jackowski przpowiedział pogodę na lipiecKrzysztof Jackowski mówi, co wydarzy się w Polsce już za 3 dni. Dla wielu to będzie prawdziwa katorgaCzytaj dalej

Anna Zalewska i jej flagowa reforma. Ofiarami są uczniowie

Prawo i Sprawiedliwość, obejmując władzę w Polsce, postawiło sobie za cel naprawę stanu polskiej edukacji. Posłużyć temu miała reforma edukacji, z której wprowadzenie odpowiadała właśnie minister Anna Zalewska. Głównym punktem reformy była likwidacja gimnazjów. Niektórzy eksperci obawiali się chaosu, jaki spowoduje wprowadzenie pomysłu w życie. I rzeczywiście, nastąpił on.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", aż 2,5 tysiąca uczniów nie dostało się do wybranych krakowskich szkół. Tylu miejsc zabrakło w tamtejszych placówkach. To efekt tzw. podwójnego rocznika. Dyrektorzy placówek są wstrząśnięci skalą zjawiska.

– To jest ogromna liczba. To są cztery bardzo duże licea ogólnokształcące – mówi, cytowany przez portal "Na Temat", dyrektor XVIII LO w Krakowie Marek Gaweł.

Ilość nieprzyjętych uczniów jest ponad dwukrotnie większa niż rok temu. Wtedy było to 1,2 tysiąca. Dwa lata temu - zaledwie 700 osób.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

.Jak schudła Dominika Gwit? Aktorka straciła 50 kilogramów, szokująca recepta jej sukcesuCzytaj dalej

Problemy podwójnego rocznika. Efekty reformy edukacji

Szokująca liczba wynika ze zmniejszenia liczby uczniów w klasach licealnych, do którego doszło w wyniku porozumienia prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego i kurator oświaty Barbary Nowak. Celem było utworzenie miejsc dla kandydatów z podwójnego rocznika.

Chaos jest spowodowany kumulacją - do szkół średnich aplikują właśnie ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsze osoby, które ukończyły nowe ósme klasy szkół podstawowych. Szacuje się, że w samym Krakowie to ok. 7 tysięcy więcej osób.

Przed tym efektem reformy ostrzegali przeciwni jej eksperci. Problemy z miejscami występują w całej Polsce. Media informowały, że w Warszawie zabrakło przynajmniej 4 tysiące miejsc. W najbardziej obleganych placówkach na jedno miejsce przypadało nawet blisko 20 kandydatów. Opublikowanie wyników rekrutacji do liceów planowane jest na 16 lipca. Wtedy poznamy całą skalę problemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sprawa wygląda bardzo poważnie. Nowe doniesienia ze szpitala o stanie zdrowia gwiazdy disco-polo
  2. Krzysztof Jackowski mówi, co wydarzy się w Polsce już za 3 dni. Dla wielu to będzie prawdziwa katorga
  3. Praktycznie wszyscy piją ją codziennie. O 90% zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  6. Trzymał Ewę w piwnicy. Gwałcił i ją i sprzedawał kolegom

Ryszard Kotys, Świat według KiepskichŚwiat według Kiepskich: Serialowy Paździoch przechodzi okropne katusze! Strach go niszczyCzytaj dalej

Źródło: Na Temat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News