Angela Merkel będzie obchodzić urodziny. Czego życzyć odchodzącej kanclerz Niemiec?

Angela Merkel będzie obchodzić urodziny. Czego życzyć odchodzącej kanclerz Niemiec? Źródło: pixabay.com/Berlinerfotograf

Angela Merkel niedługo będzie obchodziła rocznicę swoim urodzin. Ile lat kończy w tym roku Kanclerz Niemiec, która ze światową polityką na do czynienia od początku XXI wieku? Co wiemy o życiu jednej z najbardziej wpływowych kobiet na świecie? Nie jest chętna do wyznań dotyczących prywatnych szczegółów.

Angela Merkel - biografia. Co wiemy o życiu kanclerz Niemiec, która niebawem odchodzi na polityczną emeryturę?

Angela Merkel w październiku 1990 roku została deputowaną do Bundestagu, a także pełniła funkcje ministra do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. Następnie z powodu swojego wykształcenia - jest przecież fizykiem - kobieta została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

W roku 2000 została liderem partii CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Już pięć lat później CDU wygrała wybory parlamentarne, a w związku z tym Angela Markel  została mianowana na Kanclerz Niemiec. Sytuacja powtórzyła się w 2009, 2013 i 2017 roku.

W zeszłym roku obecna Kanclerz Niemiec poinformowała, że chce zrezygnować i odejść z polityki. 7 grudnia 2018 roku zrzekła się funkcji przewodniczącej partii CDU, stanowisko to pełniła ponad osiemnaście lat. Po upływie kadencji parlamentu w 2021 roku polityk nie będzie zabiegała o żadne stanowisko polityczne. 

 - W wymiarze czysto symbolicznym kończy się rzeczywiście pewna epoka. Pani Angela Merkel bardzo długo była kanclerzem i nadawała ton dyskusji w ramach Unii Europejskich. Mniejsza o kwestie personalne. Najważniejsze, żeby rząd Niemiec po odejściu Angeli Merkel był efektywny i zdolny do podejmowania decyzji nie tylko w ramach Republiki Federalnej, ale też na forum Unii Europejskiej - komentował Piotr Wawrzyk, Podsekretarz stanu ds. parlamentarnych, prawnych, traktatowych, konsularnych, Narodów Zjednoczonych i praw człowieka.

Angela Merkel: wiek. Ile ma lat? Od razu wiedziała, że chce zająć się polityką?

Angela Merkel urodziła się 17 lipca 1954 roku w Hamburgu, więc już niebawem obecna kanclerz Niemiec skończy 65 lat. Co ciekawe pochodzi z rodziny o polskich korzeniach, jej dziadek ze strony ojca urodził się we Wrocławiu. Dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej, we wczesnej młodości chciała zostać  łyżwiarką figurową, jednak zmieniła zdanie i w latach 80. wstąpiła do komunistycznej organizacji Wolna Młodzieżowa Niemiecka. Po upadku Muru Berlińskiego zainteresowała się ruchem demokratycznym, dołączając do nowopowstałej partii Demokratyczny Przełom, by następnie pełnić funkcję zastępcy rzecznika rządu. 

Ze względu na swoje wykształcenie, Merkel jest dyplomowanym fizykiem, w latach 1978-1990 pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD. Do jednych z ważniejszych osiągnięć życiowych zalicza uzyskanie doktoratu z chemii fizycznej.

Angela Merkel rodzina - dzieci, mąż. Jaka jest w życiu prywatnym?

Angela Merkel była dwukrotnie zamężna, jej pierwszym mężem był student fizyki Ulrich Merkel, para pobrała się w 1977 roku, jednak ich małżeństwo zakończyło się rozwodem pięć lat później. 

Jej obecny mąż to Joachim Sauer, profesor chemii kwantowej, który bardzo rzadko pokazuje się u boku partnerki i nie uczestniczy w jej życiu politycznym. Chemik ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa, Daniela i Adriana, którzy są przybranymi synami kanclerz Niemiec, która swoich dzieci nie ma. 

 - Bez dzieci nasz kraj nie będzie miał przyszłości - mówiła w jednym z wywiadów.

Angela Merkel - ciekawostki

Angela Merkel to bardzo ciekawa postać, jest jedną z niewielu kobiet, które liczą się na arenie politycznej, która ewidentnie zdominowana jest przez mężczyzn. Jakie szczegóły i ciekawostki z jej życia możemy przybliżyć, by kojarzyć ją nie tylko poprzez pryzmat pełnionego stanowiska? 

Oto kilka z nich:

  • jest porównywana do Margaret Thatcher, byłej premier Wielkiej Brytanii, dlatego w prasie często w jej kontekście pada sformułowanie "Żelaznej Dziewczynki", żelaznej od Thatcher, natomiast zdrobnienie "dziewczynka" wynika z faktu, że tak nazywał ją Helmut Kohl,
  • po zaprzysiężeniu na Kanclerza Niemiec w gabinecie powiesiła portret carycy Katarzyny II, z którą jest szczególnie związana.

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MON-u? Antoni Macierewicz chroni prywatności
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News