Andrzej Lepper zmarł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach 5 sierpnia 2011 roku. Dziś dowiadujemy się o zgonie jednego z jego najbliższych współpracowników. W wieku 77 lat odszedł mecenas Henryk Dzido.

Andrzej Lepper to postać, która przez pierwszą dekadę tego wieku niemal nie schodziła z pierwszych stron gazet. W Sejmie zasiadał z ramienia stworzonej przez siebie Samoobrony Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2007.

W pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości był nawet ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, co było warunkiem wejścia jego ugrupowania w koalicję z partią Kaczyńskiego. Konflikty wewnętrzne między koalicjantami ostatecznie doprowadziły do upadku rządu, rozwiązania Sejmu i przyspieszonych wyborów.

Po wyborach 2007 roku Samoobrona nie weszła do parlamentu, a jej działacze, na czele z Lepperem, odeszli z głównego nurtu polityki. Cztery lata później lider największej chłopskiej partii zmarł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALRIĄ

10 niewyjaśnionych śmierci w III RP [ZDJĘCIA]

Andrzej Lepper blisko współpracował z Henrykiem Dzido

Dzido wstąpił do Samoobrony RP już w 1998 roku. Dwa lata później pełnił funkcję pełnomocnika Leppera w wyborach prezydenckich 2000 roku. Te same zadania powierzono mu podczas kampanii wyborczej ugrupowania do Sejmu i Senatu w roku 2001.

Właśnie w tym roku Samoobrona zaistniała przy ul. Wiejsiej. Sam Dzido po tych wyborach zasiadł w Senacie V kadencji, w którym został przewodniczącym koła Samoobrony RP. W 2006 roku mecenas odszedł z partii i przystąpił do założonej dla wyrzuconych z Samoobrony lub tych, którzy odeszli z niej z własnej woli Samoobrony Ruchu Społecznego.

Ugrupowanie miało jednak krótkie życie, zakończone już w roku następnym. Wówczas szybko zorganizowano Samoobronę Odrodzenie, której Dzido został przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do przedwczoraj, kiedy zmarł w wieku 77 lat.

Przyczyn śmierci nie podano

W żadnym z komunikatów o śmierci Henryka Dzido nie zawiera się przyczyna jego śmierci. Natychmiastowo zaczęto spekulować, że mogła nie być naturalna, choć jego wiek zdecydowanie na to wskazuje.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

Andrzej Lepper
Fot. YouTube/Mirosław Chandrała

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Patryk Jaki upokorzony przez państwo! Musi się tłumaczyć
  2. Rząd PiS nie odpuści! 9 milionów Polaków będzie zdruzgotane
  3. Brudziński ujawnił największą wadę Kaczyńskiego. Padniecie ze śmiechu

Czy wierzysz w to, że Lepper popełnił samobójstwo?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Ku pamięci: Straciliśmy ich pod Smoleńskiem [ZDJĘCIA]

źródło: telewizjarepublika.pl

Zobacz również