Ks. Kobyliński o tuszowaniu pedofilii w Kościele. "To robiło się systemowo"

Ks. Kobyliński o tuszowaniu pedofilii w Kościele. "To robiło się systemowo" Źródło: youtube.com/Fundacja Panteon

Andrzej Kobyliński odpowiedział na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Szczególną uwagę poświęcił kwestii tuszowania przypadków pedofilii w Kościele, wyjawiając na jej temat oburzające szczegóły. Słowa duchownego w wielu osobach wzbudzą skrajne emocje.

Andrzej Kobyliński, ksiądz oraz profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zgodził się na wywiad z dziennikarzem portalu Gazety Wyborczej. Odniósł się do kontrowersyjnego filmu Tomasza i Marka Sekielskich, a jego opinia może okazać się oburzająca dla wielu osób. To, co powiedział o utajnianiu przypadków molestowania dzieci przez duchownych jest wstrząsające.

Ksiądz Andrzej Kobyliński wypowiedział się w sprawie pedofilii. Opowiedział o tuszowaniu wielu przypadków

"Tylko nie mów nikomu" poruszyło bardzo drażliwa kwestię, która wzbudza wielkie emocje u Polaków. Przypominano, jak na przełomie lat 90. i roku dwutysięcznego Kościół ukrywał wszelkie przypadki pedofilii wśród księży. Andrzej Kobyliński potwierdził w dzisiejszym wywiadzie te wstrząsające doniesienia.

- Niestety, do roku 2001 tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim miało charakter systemowy. (...) Krycie i przenoszenie księży-pedofilów z parafii do parafii w Polsce nadal jest nagminne, a "zmowa milczenia" w tej kwestii dotyczy wielu miejscowości - powiedział. 

Według niego, taka sytuacja miała miejsce przede wszystkim dlatego, bowiem nie istniał żaden system prawa, który regulowałby kwestie postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci. Zauważa też, że po roku 2001, czyli kluczowej dacie dla zjawiska pedofilii w Kościele, sytuacja wcale się nie poprawiła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pedofilia klerykalna jako narzędzie walki o wygraną w wyborach. Kobyliński nie ma wątpliwości

Ksiądz Andrzej Kobyliński stwierdził, że jego zdaniem niewiele się zmieni w Episkopacie. Przewiduje, że za 2-3 dni cała sprawa przycichnie, a media i społeczeństwo skupią się na innych ważnych sprawach. Ogromny rozgłos problemu pedofilii w Kościele stał się tak głośny z jednego względu - wyborów.

Profesor stwierdził, że ten wyjątkowo trudny i drażliwy temat jest narzędziem walki przedwyborczej. Dzięki przedstawieniu tego zagadnienia w taki sposób, partie chcą dojść do władzy oraz przy okazji zdyskredytować swoich oponentów. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gienek Loska nadal w śpiączce. Jego stan jest bardzo ciężki
  2. Maciej Kurzajewski w żałobie. Ojciec dziennikarza TVP nie żyje
  3. Po 9 latach prokuratura wskazała winnego katastrofy w Smoleńsku. Znamy nazwisko
  4. Strasznie przykre informacje Polsatu. Nie żyje, miał tylko 15 lat
  5. TVN: 44 polskie dzieci jechały na wakacje. Autobus spłonął
  6. Szokujący zwrot z rana. Kolejna kobieta oskarża Jarosława Bieniuka

Źródło: Gazeta PL

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News