Andrzej Duda już w Waszyngtonie! Nikt go nie powitał

Andrzej Duda już w Waszyngtonie! Nikt go nie powitał

Andrzej Duda rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wylądował dzisiaj w Waszyngtonie, gdzie spotka się wieczorem z Donaldem Trumpem. Para prezydencka nie doczekała się jednak oficjalnego przywitania na amerykańskim lotnisku przez prezydenta USA.

Andrzej Duda po trzech latach swojej prezydentury doczekał się pierwszej wizyty w USA. Plany prezydenta na pierwszy dzień pobytu w Stanach Zjednoczonych zakładają przede wszystkim spotkanie z Donaldem Trumpem oraz wizytę w Senacie.

Andrzej Duda w USA

Para prezydencka wylądowała w stolicy USA w godzinach porannych czasu polskiego. Próżno było szukać na lotnisku Donalda Trumpa, który zjawiłby się z oficjalnym powitaniem Adnrzeja Dudy i jego małżonki. Do takiego spotkania dojdzie dopiero o 18:15 czasu polskiego. Po wizycie w Białym Domu prezydent Polski uda się do Senatu. Dojdzie tam do spotkania z kongresmenami należącymi do koła polskiego. Następnie prezydent złoży kwiaty odpowiednio na grobie Jana Karskiego i cmentarzu Arlington, który jest najsłynniejszym miejscem pochówku wojskowych w USA. Znajdują się tam m.in. groby żołnierzy walczących ramię w ramię z Polakami w Afganistanie i Iranku. Dzień prezydenta Dudy zostanie zwieńczony przyjęciem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przyjęcie zostanie zorganizowane przez polskiego ambasadora w Waszyngtonie.

O czym Andrzej Duda będzie rozmawiał z Trumpem?

Nikt nie ukrywa, że głównym tematem rozmowy prezydentów będzie bezpieczeństwo narodowe i wzajemna współpraca wojskowa. W związku z tym, Andrzejowi Dudzie w Białym Domu będzie towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON nie przyznał jednak, czy podczas spotkania dojdzie do sfinalizowania zakupu amerykańskiego uzbrojenia. - Wychodzę z założenia, że publiczne informowanie o szczegółach negocjacji obniża możliwości negocjacyjne strony polskiej - powiedział Mariusz Błaszczak. Andrzej Duda podkreślił, że jednym z ważniejszych punktów rozmów będzie również bezpieczeństwo energetyczne. - Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie. Na pewno będziemy rozmawiali o tym, co naturalne, jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne. Na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej - powiedział Andrzej Duda jeszcze przed wylotem do USA. Nie bez znaczenia dla prezydenta Donalda Trumpa będą najnowsze informacje dotyczące Inicjatywy Trójmorza. Stany Zjednoczone cały czas szukają bardzo silnych partnerów biznesowych. - Myślę, że pan prezydent Trump będzie chciał ode mnie usłyszeć o tym, co działo się dzisiaj, bo był bardzo zainteresowany Inicjatywą Trójmorza i przecież przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie właśnie dlatego, że bardzo mu się spodobało to, że współpracujemy ze sobą, że jesteśmy razem, że pokazujemy tę jedność i że są możliwości rozwojowe - przyznał Andrzej Duda.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Aleksander Kwaśniewski: Już nie piję wódki!
  2. Polska KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
  3. Bezrobotny zapytał Macrona „jak żyć”? Polscy politycy powinni zapaść się pod ziemię
Następny artykuł