Niespodziewany konflikt pomiędzy Andrzejem Dudą oraz politykami Prawa i Sprawiedliwości zdaje się wciąż pogłębiać. Tym razem prezydent bezpośrednio uderzył w partię, z której się wywodzi, w wywiadzie dla portalu 300polityka. Otwarcie zaznaczył także, że z członkostwa w PiS zrezygnował całkowicie już na początku swojej kadencji.

– Kierowanie państwem to wielka odpowiedzialność. Z pewnością pewne nieprzemyślane zachowania, dzielące w szczególności środowisko Prawa i Sprawiedliwości, szkodzą całemu projektowi dobrej zmiany. Myślę, że wszelkie tego typu przejawy zachowań, również te, nazwijmy je ambicjonalne, powinny być tłumione z zalążku. Jeśli nie, będziemy mieć na polu dobrej zmiany więcej chwastów niż pszenicy. Wówczas pojawią się dwa scenariusze: albo utrata władzy jak w 2007 roku lub podział jak w 2011 – powiedział bezpośrednio Andrzej Duda w najnowszym wywiadzie.

Oprócz ujawnienia tej otwartej krytyki Prawa i Sprawiedliwości, podsumował także krótko dwa lata swojego urzędowania.

– Gdy spojrzymy na sprawy wewnętrzne, istotnym spełnieniem obietnicy wyborczej jest obniżenie wieku emerytalnego, program 500+, ustawa o 6-latkach. Cieszy mnie również powodzenie szeregu działań na polu gospodarczym, w tym Kongresu 590 w Rzeszowie, realne wspieranie start-upów i realizowana konsekwentnie promocja polskiej gospodarki za granicą. Kontynuuję również wizyty krajowe, bo to przede wszystkim dla mnie zawsze niezwykle miłe i ważne, spotkania z moimi rodakami. Polityk musi być blisko ludzi i jeśli tylko mogę, to korzystam z okazji do bezpośrednich spotkań – wyznał prezydent.

Zaznaczył także, że największą porażką, jaką odniósł w czasie swojego urzędowania, był pogłębiający się podział społeczeństwa. Największymi sukcesami za to organizacja szczytu NATO oraz uzyskanie członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Oprócz tego dodał, że będzie przyglądał się pracy polskich parlamentarzystów oraz pokreślił, jak ważna jest dla niego niezależność oraz pluralizm mediów w demokratycznym kraju.

ZOBACZ TAKŻE

...

Zobacz również