Andrzej Duda zaskarżył ustawę PiS do Trybunału! "Niezgodna z Konstytucją"

Andrzej Duda zaskarżył ustawę PiS do Trybunału! "Niezgodna z Konstytucją" Źródło: YouTube/Polskie Radio

Andrzej Duda zdecydował się na bardzo nieoczywisty krok. Prezydent zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0. O jego decyzji za pośrednictwem Twittera poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Andrzej Duda sprzeciwił się otwarcie Prawu i Sprawiedliwości, a właściwie senackiej poprawce głośnej Konstytucji dla Nauki. Decyzja prezydenta wywołała ogromne emocje wśród opinii publicznej. Kolejne kontrowersje wzbudziła także reakcja Jarosława Gowina, który otwarcie zgodził się z głową państwa.

Andrzej Duda zaskarżył do TK senacką poprawkę Konstytucji dla Nauki

- Prezydent Duda zaskarżył do Trybunału senacką „wrzutkę” do Ustawy 2.0 gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Ten przepis jest nie tylko sprzeczny z Konstytucją. Jest też niemoralny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Pełne poparcie z mojej strony dla wniosku PAD - napisał minister nauki i szkolnictwa wyższego na swym koncie na Twitterze.

- Ograniczając swobodę uczelni w decydowaniu, kto i o czym ma nauczać, podważa istotę akademickiej wolności badań naukowych, nauczania i bycia nauczanym. (...) Odbierając szkole wyższej ustawowo przyznane kompetencje, likwidują jedną z barier chroniących działalność akademicką przed nieuzasadnioną ingerencją państwa - napisał sam Duda w swoim wniosku o poprawce.

O co dokładnie chodziło w poprawce zaproponowanej przez senatora Prawa i Sprawiedliwości, Marka Martynowskiego, z którą stanowczo nie zgadzały się już w przeszłości środowiska opozycyjne oraz uniwersyteckie z całej Polski? Według przepisu każdy urzędujący sędzia TK, SN lub SA, a także sędziowie w stanie spoczynku mogliby dożywotnio pracować na uczelniach wyższych bez możliwości rozwiązania umowy z inicjatywy placówki edukacyjnej.

Warunki ewentualnego wygaśnięcia kontraktu zakreślone w poprawce okazały się bardzo wąskie. Proponowany zapis sprawiałby także, iż w przypadku objęcia przez pracownika naukowego uniwersytetu stanowisk określonych w ustawie ich umowa automatycznie stawałaby się bezterminowa. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czy to początek nowego konfliktu na linii Duda-PiS?

Czas pokaże, w jaki sposób Trybunał Konstytucyjny odniesie się do wątpliwości prezydenta Andrzeja Dudy. Ewentualne przystanie gremium na wątpliwości głowy państwa okazałyby się niemałym ciosem w Prawo i Sprawiedliwość oraz parlamentarzystów z ramienia partii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ile zarobi Joanna Kulig w Hollywood? Te kwoty przyprawią was o ZAWAŁ!
  2. Kim jest przyrodnia siostra Dody? Ta historią żyła cała Polska! Co teraz robi?
  3. Magda Gessler pokazała zdjęcie w prostych włosach. Fani nie wierzyli własnym oczom!
  4. Paweł Domagała pokazał swojego brata. Nie uwierzycie, kim jest ten przystojniak
  5. Poszła do księdza załatwić formalności. Ten zaczął ją "egzaminować" z wiary

 

Następny artykuł