Andrzej Duda podczas swojej kadencji naraził się politycznym konkurentom już wiele razy. Jednak, co gorsza, jego zachowanie godziło nie tylko w innych polityków, ale również, a może przede wszystkim, w obywateli Polski, którzy zauważają, że prezydent swoimi czynami niejednokrotnie łamał Konstytucję. Czy głowa państwa stanie przed Trybunałem Stanu?

Andrzej Duda stanowczo przeczy głosom, które mówią o tym, że prezydent naszego kraju łamie Konstytucje. Twierdzi on, że najważniejszy dokument w państwie nie jest przez niego naruszany. Podczas jednego z wywiadów posunął się nawet do bardzo odważnego stwierdzenia:

– Mam ochotę wyjść i krzyczeć „Konstytucja!”. Przestrzegam konstytucji i oczekuję, że inni będą jej przestrzegać – powiedział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej Duda łamie ustawę zasadniczą

Według profesora Marka Chmaja, polskiego prawnika, politologa, a także profesora nauk prawnych, głowa naszego państwa dopuściła się złamania ustawy zasadniczej. Profesor twierdzi, że Andrzej Duda złamał zapisy odnośnie preambuły Konstytucji, która zobowiązuje do poszanowania prawa i wolności.

Jak uważa prof. Chmaja, Andrzej Duda nie zastosował się również do zasady demokratycznego państwa prawnego, która określona jest w art. 2, art. 7. oraz art. 10. Artykuły te stanowią one o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, a także określają trójpodział władz i uprawnienia głowy państwa.

Te zasady zostały przez prezydenta przekroczone, na przykład w momencie ułaskawienia w 2015 r. Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela, którzy zamieszani byli w tzw. aferę gruntową. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostali skazani na kary więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne, jednak Andrzej Duda uchronił ich przed więziennym losem.

To tylko niektóre z zarzutów. Według profesora nauk prawnych, Andrzej Duda złamał też inne artykuły, a przede wszystkim nie dochował przysięgi prezydenckiej, w której ślubował dochowanie wierności postanowieniom Konstytucji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Agata Duda ma swoje sekrety. 10 faktów z jej życia, którymi się nie chwali [ZDJĘCIA]

Trybunał Stanu – czy prezydent przed nim stanie?

Głos w sprawie zabrał minister i rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski. Według niego wszystkie zarzuty skierowane w stronę prezydenta są niepoważne i nie mają nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy.

– Zarzuty, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję podczas między innymi dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, czy Krajowej Radzie Sądownictwa są czysto polityczne. Nie zwracamy na nie uwagi – odrzekł rzecznik prezydenta.

Mężczyzna odniósł się również do głośnej sprawy i za razem zarzutu, jakim było niezaprzysiężenie przez prezydenta jesienią 2015 roku legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a następnie przyjęcie ślubowania od osób, które tej funkcji pełnić nie powinny:

– Prezydent może z godnie z konstytucją powołać sędziów do Sądu Najwyższego – powiedział rzecznik.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Opublikowano dokumenty podpisane przez Lecha Kaczyńskiego. To początek burzy
  2. Marta Kaczyńska przyłapana! Baraszkowała z mężczyzną w samochodzie
  3. Seksualny zwyrodnialec wykorzystał niepełnosprawnego psa. Pomóżcie go znaleźć
  4. Znaki zodiaku i łóżko. Które z nich są najlepszymi kochankami?

Andrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!

Zobacz również