Duda właśnie go nominował. Radykalny zwolennik zakazu aborcji wchodzi do SN

Duda właśnie go nominował. Radykalny zwolennik zakazu aborcji wchodzi do SN Źródło: prezydent.pl

Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Do grona członków Sądu Najwyższego dołączyła bardzo kontrowersyjna postać. Nowy sędzia jest powszechnie zanany jako wielki przeciwnik zakazu aborcji.

Andrzej Duda w końcu powołał wszystkich z 28 sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Decyzja przez długi czas była zawieszona z powodu pewnych problemów kandydata. Ostatni z nich znany jest ze swoich radykalnych poglądów.

Andrzej Duda powołał nowego sędziego

Andrzej Duda w końcu powołał nowego sędziego. Swoją decyzję oficjalnie ogłosił 20 lutego. Nowym sędzią Sądu Najwyższego jest Aleksander Stępkowski. Wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Krajową Radę Sądownictwa. Kandydatura została zaakceptowana, wysłano także rekomendację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nowej Izby wprowadzonej do Sądu Najwyższego przez ustawę Prawa i Sprawiedliwości.

Jesienią 2018 roku Andrzej Duda nie powołał Stępkowskiego na nowe stanowisko. Problem stanowiło obywatelstwo kandydata - urodził się w Londynie, a co za tym idzie, posiadał obywatelstwo brytyjskie. Sędzia Sądu Najwyższego może posiadać tylko obywatelstwo polskie. Można zatem przypuszczać, że mężczyzna skutecznie zrzekł się zagranicznego obywatelstwa. 

Kontrowersyjna kandydatura

Zgłoszenie Aleksandra Stępkowskiego od samego początku budziło wiele emocji. Jak podaje portal oko.press, mężczyzna jest założycielem i pierwszym prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Instytucja zasłynęła z promowanie radykalnych, katolickich poglądów.

Ponadto, Stępkowski był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w latach 2015-2016. Jest związany z uniwersytetem Warszawskim, a konkretnie z wydziałem prawa i administracji. Tam tez zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego.

W 2014 roku nowy sędzia był autorem eseju w pracy zbiorowej "Dyktatura gender". W tym samym dziele można zleźć prace papieża Benedykta XVI, arcybiskupa Henryka Hosera i Dariusza Oko, ksiądz postrzegany jako bardzo kontrowersyjna postać. Stępkowski jest także współautorem książki, w której mówi się o ochronie życia poczętego.

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News