PRZEŁOMOWA decyzja Dudy! To zmieni historię Polski

PRZEŁOMOWA decyzja Dudy! To zmieni historię Polski Źródło: fot. facebook.com/ Andrzej Duda - KPRP Krzysztof Sitkowski

Prezydent Andrzej Duda podał ostateczną informację w sprawie swojego kluczowego pomysłu, o którym mówi od ponad roku. Referendum konstytucyjne, które zapowiedział 3 maja 2017 roku, zbliża się coraz bardziej do realizacji. Znamy już ostateczny kształt pytań referendalnych.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne, w którym chce zapytać Polaków o ich opinię o obecnej konstytucji i o ewentualne pomysły dotyczące nowej konstytucji. Referendum prezydenckie będzie miało charakter konsultacyjny, nie istnieje bowiem wciąż jeszcze żaden projekt gotowej konstytucji. Obecnie są to tylko postulaty, które przy pracach nad konstytucją będą brane pod uwagę. Referendum konsultacyjne, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Andrzej Duda chce przeprowadzić w ciągu dwóch dni - 10-11 listopada. W ten sposób ma nadzieję na zwiększenie frekwencji powyżej 50%.

Andrzej Duda przedstawił pytania referendalne

Referendum konsultacyjne prezydenta w sprawie zmian w konstytucji składać się będzie ostatecznie z 10 pytań. W piątek podczas konferencji prasowej głowa państwa przedstawiła je wszystkie. Prezydent chce zapytać obywateli o następujące sprawy:
 1. Czy Polacy chcą uchwalenia nowej konstytucji lub zmian w obecnej.
 2. Czy ma być wprowadzona obligatoryjność przeprowadzenia referendum po zebraniu 1 mln podpisów. Referendum miałoby być wiążące już po przekroczeniu 30% frekwencji (obecnie jest to 50%).
 3. Czy Polacy chcą zmiany systemu politycznego na:
  1. System prezydencki,
  2. System gabinetowy (z wyborem prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe),
  3. Czy chcą pozostać przy obecnym systemie.
 4. Czy ma zostać unormowana w konstytucji metoda wyboru posłów na Sejm:
  1. W systemie większościowym (jednomandatowe okręgi wyborcze),
  2. W systemie proporcjonalnym (tak jak obecnie),
  3. W systemie mieszanym.
 5. Czy w konstytucji mają zostać podkreślone chrześcijańskie tradycje i fundamenty kultury polskiej?
 6. Czy konstytucja ma normować obecność Polski w UE i NATO z zaznaczeniem suwerenności i nadrzędności konstytucji nad prawem międzynarodowym?
 7. Czy ma być wpisana gwarancja ochrony rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 8. Czy mają się pojawić zapisy chroniące rodzinę, macierzyństwo, ojcostwo, prawa nabyte (jak 500+), opiekę nad ciężarnymi i niepełnosprawnymi - z zaznaczeniem, że zmiana tych zapisów wymagałaby specjalnej większości kwalifikowanej.
 9. Czy ma zostać wpisana ochrona pracy i prawa do emerytury w określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).
 10. Czy konstytucja ma regulować podział administracyjny kraju na województwa, powiaty i gminy.

Prezydent uzasadnia swoje decyzje

Andrzej Duda podkreślił, że postulaty dotyczące ochrony pracowników, prawa do emerytury, rolników i rodziny wynikają z próśb "Solidarności". To właśnie środowiska związkowców postulowały o te aspekty referendum. Równocześnie jednak gwarantowanie 500+ w konstytucji prezydent wziął, jak twierdzi, z rozmów z Polakami, którzy proszą o tę gwarancję, obawiając się zmiany władzy. Część postulatów, jak ustrojowe, dotyczące systemu politycznego czy wyborów do Sejmu prezydent wziął od środowisk wolnościowych. Z kolei, jak powiedziała na konferencji prasowej głowa państwa, ostatnie pytanie jest postulatem samorządowców. Andrzej Duda zapowiedział także, że w Senacie, w którym wniosek prezydenta będzie dyskutowany i głosowany, reprezentować go będzie minister Paweł Mucha. Mucha dotychczas był pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konstytucyjnego, ma zatem o sprawie najszersze pojęcie. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News