Prezydent Polski zostanie USUNIĘTY. Nadchodzą ogromne zmiany

Prezydent Polski zostanie USUNIĘTY. Nadchodzą ogromne zmiany Źródło: Fot. KPRP

Wielu obywateli wciąż zastanawia się, jakie pytania znajdą się w referendum, które na 2018 rok zapowiedział Andrzej Duda. Co ciekawe, może ono bowiem doprowadzić do całkowitej zmiany systemu w naszym kraju. Swój wpływ na sprawy państwowe straci bowiem najpewniej osoba sprawująca urząd prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że w tej sprawie zapadł już wyrok.

Do tej pory sądzono, że referendum będzie miało na celu ewentualne wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna możliwość, którą biorą pod uwagę obecne władze.

Szczegóły referendum 2018

Przypomnijmy, że Andrzej Duda zaproponował przeprowadzenie najpopularniejszego narzędzia demokracji bezpośredniej, gdyż zaniepokoił go spór kompetencyjny pomiędzy prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Donaldem Tuskiem z 2009 roku. Właśnie z tego powodu obecna głowa państwa wpadła na pomysł ewentualnej zmiany ustawy zasadniczej. - Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 r., jak bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz co kompetencji, jakie tym władzom przysługują - tłumaczył Duda.

Andrzej Duda ma nowy plan

Co ciekawe, system prezydencki może nie okazać się pomysłem preferowanym przez rząd. Ujawnił to sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera. - Myślę, że jedno z pytań będzie dotyczyło tego, czy system prezydencki czy system kanclerski - powiedział polityk w rozmowie z radiową Trójką. Sugerując jednocześnie, że już zapadł w tej sprawie wyrok, wszak posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie mogą sobie pozwolić na tego typu oświadczenia bez wyraźnej zgody Jarosława Kaczyńskiego. Jeżeli system kanclerski zostanie realnie wprowadzony, prezydent zostanie całkowicie usunięty w cień. Będzie bowiem pełnił w zasadzie jedynie funkcje reprezentatywne. Wielu obywateli dziwi się więc, że Andrzej Duda w ogóle bierze taką możliwość pod uwagę.ZOBACZ TAKŻE:
  1. WRESZCIE JEST! Oficjalne oświadczenie Rosji ws. zwrotu Tupolewa
  2. Agata Duda właśnie wyszła z cienia! Cała Polska słyszała to zdanie
  3. „Największe bagno intelektualne, jakiego jesteśmy świadkami”. Owsiak zobaczył nowy wpis Pawłowicz i nie wytrzymał
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News