Duda przyłapany na kłamstwie! Jak się z tego wytłumaczy?

Duda przyłapany na kłamstwie! Jak się z tego wytłumaczy?

Święto 3 maja nieodmiennie jest powodem do manifestacji poglądów różnych stron politycznych w Polsce. Jak co roku, także i tym razem miało miejsce przemówienie głowy państwa. Prezydent Andrzej Duda popełnił w nim jednak kardynalny błąd, który już mu wytknięto. Zarzuca się mu celowe kłamstwo.

Podczas swojego przemówienia na Placu Zamkowym Andrzej Duda przypomniał swój pomysł z ubiegłego roku. Wówczas zapowiedział chęć przeprowadzenia referendum dotyczącego zmian w konstytucji. Jednak, chociaż to była najistotniejsza część przemówienia, nie na to zwrócił uwagę Leszek Miller, były premier Polski. Były szef rządu zwrócił uwagę na zupełnie inne słowa urzędującej głowy państwa.

Andrzej Duda przyłapany na poważnym błędzie

Podczas wystąpienia głowa państwa wspomniała na historię Zamku Królewskiego, przed którym odbywały się główne uroczystości państwowe. Andrzej Duda nie omieszkał zwrócić uwagi na fakt, że Zamek, jako symbol niepodległej Polski, był dla rządzących w kraju komunistów niewygodny. - Zburzony ponownie podczas II wojny światowej, wysadzony przez Niemców. Odbudowany rękami patriotów po II wojnie, mimo braku silnego wsparcia ze strony komunistycznych władz - powiedział prezydent. Problem polega na tym, że... nie do końca tak było, jak powiedział. Faktycznie aż do lat 70. odbudowa gruzów Zamku nie ruszyła. Jednak pierwsze plany pojawiły się już w 1949 roku, zaś sama budowa ruszyła na początku lat 70. i to właśnie pod wpływem silnego wsparcia władz centralnych.

Prezydent kłamie czy się pomylił?

I na ten fakt zwrócił uwagę były premier RP Leszek Miller. Na Twitterze zacytował fragment przemówienia Dudy, stwierdzając równocześnie, że prezydent kłamie. - Kłamstwo Andrzeja Dudy: "Zamek Królewski został odbudowany po wojnie, mimo braku wsparcia komunistycznych władz". Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie podjęło 20 stycznia 1971 roku Biuro Polityczne KC PZPR na wniosek Edwarda Gierka - napisał Miller. Gierek na początku lat 70. przejął władzę w PZPR. Wiązało się to z odwilżą po wydarzeniach tzw. grudnia '70. Odbudowa Zamku Królewskiego była odpowiedzią na jeden z postulatów społecznych. Postępowała dość szybko, bowiem w 1973 roku nad Zamkiem wyrosła już pierwsza wiecha, zaś hełmy na wieżach umieszczono już w 1974 roku. Interesujące jest to, że informacje te można znaleźć na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego. Taki błąd ze strony prezydenta może świadczyć o jego ignorancji. Może być jednak także celowym kłamstwem, którego celem było charakterystyczne dla obecnych władz umniejszenie roli komunistów w podtrzymywaniu polskiej pamięci historycznej. Andrzej Duda fot. twitter.com/LeszekMiller
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. "Agata Duda może wszystko". Pierwsza dama zakończy protesty w Sejmie?
  2. Duda zadecydował! Znamy datę referendum konstytucyjnego
  3. Ale wiadomość dla Agaty Dudy. Polacy nie mają wątpliwości
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News