Andrzej Duda po wyjściu na jaw działalności jego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego znalazł się w samym centrum rozwijającej się afery. Mecenas Roman Giertych, który zajmuje się sprawą z ramienia Leszka Czarneckiego, potwierdził, że prezydent powinien zostać przesłuchany. Czy głowa państwie stanie przed prokuraturą?

Andrzej Duda mianował Zdzisława Sokala swoim przedstawicielem w KNF już w 2015 roku. Dawny zarządca Narodowego Banku Polskiego otwarcie popiera nacjonalizację prywatnych banków, a ze spojrzeniem tym zgadza się właśnie Prezydent RP.

W związku z rozwijającą się aferą korupcyjną w Komisji Nadzoru Finansowego, której Sokal jest jednym z głównych aktorów, Roman Giertych pełnomocnik oskarżającego Komisję właściciela Getin Noble Banku stwierdził, że niezbędne jest przesłuchanie Andrzeja Dudy. Bez wątpienia jego ewentualne zeznania pomogłyby w postępowaniu.

Mecenas otwarcie nazywa skorumpowaną grupę urzędników zorganizowaną grupą przestępczą. Zapowiedział już także złożenie dodatkowych dowodów w sprawie w prokuraturze.

Andrzej Duda odpowie w związku z postępowaniem swojego przedstawiciela?

Przypomnijmy, że afera z Komisją Nadzoru Finansowego zaczęła się w zeszłym tygodniu od publikacji „Gazety Wyborczej” na temat tego, jak prezes urzędu Marek Chrzanowski chciał uzyskać 40 milionów złotych od prezesa Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, w zamian za zatrzymanie dążeń Sokala, który chciał zniszczyć przedsiębiorstwo i doprowadzić do jego nacjonalizacji.

Czarnecki zapewnił, że posiada nagrania poświadczające korupcyjne dążenia prezesa KNF oraz jest w posiadaniu wizytówki z nazwiskiem prawnika, który oficjalnie miał otrzymać 40-milionową zapłatę, za „ratowanie” banku i został wskazany przez Chrzanowskiego. Część nagrań została upubliczniona, ale pozostałe dowody zostaną przekazane prokuraturze w poniedziałek przez Romana Giertycha.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wojciech Jaruzelski ukrywał prawdę o sobie. Szokujące sekrety generała

Mecenas zapowiedział również, że w tej sprawie na pytania śledczych powinien odpowiedzieć także sam Andrzej Duda, z którego nadania Sokal otrzymał pracę w KNF.

– Nie ma dla mnie przeciwwskazań w procesie karnym, aby przesłuchać prezydenta. Pan prezydent musi być przesłuchany. Publicznie powiedział, że popiera działania pana Sokala – powiedział w rozmowie z portalem Money.pl.

Wiedza Prezydenta bez dwóch zdań pomoże w rozwiązaniu sprawy i ewentualnym skazaniu winnych nadużyć. Istnieje jednak możliwość, że Andrzej Duda wykorzysta swoją polityczną siłę, by nie zeznawać i uniknąć pogrążenia, które w tej sytuacji wydaje się bardzo prawdopodobne.

Giertych nie ma wątpliwości

Były szef Ministerstwa Edukacji Narodowej z czasów pierwszego rządu PiS, a obecnie najsłynniejszy polski adwokat zaznacza, że uważa powstały w KNF układ za zorganizowaną grupę przestępczą. Twierdzi także, że jest w stanie przedstawić wystarczające dowodu w tej sprawie.

Jak zapowiedział, już w poniedziałek prokuratura otrzyma kolejne nagrania z urzędniczych posiedzeń, na których dogadywano się w sprawie wrogich wobec przedsiębiorstwa Czarneckiego działań. KNF broni się, twierdząc, że sam szantażowany łamał prawo, zwlekając z upublicznianiem sprawy, której początek miał miejsce w pierwszych miesiącach tego roku.

– Zupełnie otwarcie potwierdzają też, że ten członek komisji brutalnie naciskał na audytora, aby podwyższył wymogi kapitałowe wobec Getin Noble Bank S.A., a oni wykorzystując fakt, że takie naciski zostały zrobione, przedstawiają z otwartym cynizmem swój zamiar podejmowania takich decyzji, które doprowadzą do tego przejęcia – powiedział Giertych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Donald Tusk przesadził? Polacy są na niego źli!
  2. CBA w siedzibie KNF! Służby reagują na aferę taśmową
  3. Tonący brzytwy się chwyta! Morawiecki w panice próbuje się ratować
  4. Znaki zodiaku o ognistym temperamencie. Kto ma diabełka za skórą?
  5. ZNAKI ZODIAKU, które są największymi leniuchami. Kochają spać

Czy Prezydent RP powinien odpowiedzieć na pytania śledczych?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

TVP by tego nie wyemitowało! Najlepsze memy po wyborach samorządowych 2018

źródło: money.pl

Zobacz również