duda
Fot. YouTube/Prezydent.pl
Mikołaj Pilecki - 23 Grudnia 2018

Andrzej Duda postradał rozum? W PiS huczy od plotek

Andrzej Duda od samego początku swojej prezydentury próbuje uniezależniać się od rządu i budować własny obóz. Przewaga Jarosława Kaczyńskiego i innych decyzyjnych osób jest jednak zbyt wielka. Teraz PiS ma z nim poważny problem, a w partii aż huczy od plotek.

Andrzej Duda wielokrotnie pokazywał, że pomimo wszystko zachował pewną dozę niezależności. Wetował ważne dla Prawa i Sprawiedliwości ustawy i zgłaszał własne projekty. Dążył nawet do zmiany Konstytucji RP, by w ramach jej ewentualnych nowych przepisów mieć w swoich dłoniach więcej realnej władzy. Partii zdecydowanie nie przypadło to do gustu, a do zapowiadanego na 11 listopada referendum konstytucyjnego nigdy nie doszło. Prezydent pozostał jednak przy czymś, czego nikt nie jest w stanie mu odebrać, a mianowicie wolnej woli i swobodzie wyrażania poglądów. Okazuje się, że te atrybuty mogą już niedługo zadziałać na niekorzyść PiS, szczególnie w świetle zbliżających się wielkimi krokami wyborów do Parlamentu Europejskiego i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej Duda stara się kreować własną narrację

Wstępując na urząd, Duda oficjalnie zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Nigdy jednak, podobnie jak poprzedni Prezydenci, nie negował swojego przywiązania do obozu politycznego, z którego się wywodzi. Zjednoczona Prawica ma w nim nieocenione wsparcie, szczególnie w kwestii ratyfikowania ustaw, które powodują ogromne wzburzenie opinii publicznej, przerzucając na niego w ten sposób sporą część odpowiedzialności. Oprócz pojedynczych przypadków, gdy wetował konkretne projekty, nigdy nie dochodziło do zaniechania ich wprowadzenia w życie, a sprzeciw doprowadzał jedynie do zmian kosmetycznych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Zmarli w 2018 rokuKora i inni, których pożegnaliśmy w 2018. Pozostaną w naszych sercach!Czytaj dalej
Teraz jednak dochodzi do największego w historii rządu PiS rozdźwięku między koalicją a Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda w przeciwieństwie do oficjalnej linii partii nie spuścił z tonu w kwestii konfliktu z Unią Europejską, a w ostatnim czasie dolał nawet oliwy do ognia.

W PiS aż huczy od plotek

Podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość sięga po takie proste zabiegi wizerunkowe, jak flaga unijna na konwencji partii, negowanie doniesień o wyjściu Polski z UE, czy zawarciu przyjaźni z Brukselą i pracy na rzecz Wspólnoty w oficjalnym programie na najbliższe miesiące, Andrzej Duda wypowiada się w dokładnie odwrotnym tonie. W sytuacji Antoniego Macierewicza, czy Krystyny Pawłowicz oczywiste jest, że Kaczyński postanowi o ich "schowaniu" na czas wyborów, jak zrobił to już w 2015 roku. Strategia ta przyniosła oczywisty skutek w postaci zwycięstwa, ale prezydenta odsunąć od publicznych wypowiedzi jest dosyć trudno, szczególnie takiego, który co jakiś czas płata władzy różne figle. W ostatnich wywiadach Duda pogłębiał jedynie przepaść między Unią a Polską. Wyraźnie podkreślił, że uważa działania Donalda Tuska za antypolskie, skrytykował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, utrzymując, iż działa na niekorzyść suwerenności naszego kraju, a także w innych słowach podtrzymał swoją wypowiedź o UE jako "wyimaginowanej wspólnocie". W czasie, w którym nawet PiS mówi o zbliżeniu z Unią, takie słowa znacząco wpływają na odbiór Polski za granicą i jej władz wśród krajowych wyborców. Zdecydowani zwolennicy Dudy mogą odpłynąć od PiS przy następnych wyborach, a wewnątrz partii mówi się już o niepostawieniu na niego podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku. Bez wsparcia Jarosława Kaczyńskiego, czyli bez pomocy od Radia Maryja i Telewizji Trwam, Dudzie jako niezależnemu kandydatowi byłoby bardzo trudno o elekcję. Rozwód między Prezydentem a PiS wydaje się jednak coraz bardziej prawdopodobny, szczególnie jeśli Pierwszy Obywatel RP nie spuści z tonu w kwestii swoich poglądów wobec UE.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ile zarabia Małgorzata Foremniak? Zarobki ma bajeczne
  2. Mateusz Morawiecki zniszczył mu życie?! Mężczyzna popełnił samobójstwo
  3. Jarosław Kaczyński jak prezydent? Wyborcy są w szoku, przyznał sobie kolejny przywilej
  4. Antoni Macierewicz ostatecznie się doigrał! Teraz zajmie się nim prokuratura
  5. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
ZAMIANA
trzaskowski_wstępTaśma Trzaskowskiego podbija Internet [MEMY]Czytaj dalej
źródło: Rp.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News