WSTYD! Andrzej Duda na pogrzebie Adamowicza nie podał ręki swoim "przeciwnikom"

WSTYD! Andrzej Duda na pogrzebie Adamowicza nie podał ręki swoim "przeciwnikom" Źródło: Fot. Facebook

Andrzej Duda pojawił się dziś w Bazylice Mariackiej w Gdańsku na uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Jak zapowiadali komentatorzy, wydarzenie to mogło stać się okazją do podania dłoni politycznym oponentom. Ostatecznie do symbolicznego pogodzenia nie doszło.

Andrzej Duda już kilka dni temu ogłosił, że przyjedzie do gdańska na ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Prezydent zasiadł w kościelnych ławach między innymi obok premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministrów Piotra Glińskiego i Łukasza Szumowskiego. Jego miejsce było znacznie oddalone od tych wyznaczonych dla Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego, Donalda Tuska i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Andrzej Duda nie podał ręki politykom innych obozów

Wielu obywateli spodziewało się jednak, że w podobnych okolicznościach politycy zdecydują się przekazać sobie symboliczny "znak pokoju". Okazja do tego pojawiła się wtedy, kiedy Andrzej Duda podszedł do urny Pawła Adamowicza umieszczonej tuż przy ołtarzu. Prezydent przyklęknął przy niej oraz wykonał znak krzyża. Chociaż w drodze powrotnej na swe miejsce przeszedł w pobliżu byłych głów państwa oraz przewodniczącego Rady Europejskiej, jedynym gestem, na jaki się zdecydował, było skinienie głową. Wielu obserwatorów uroczystości pogrzebowych było niezwykle zawiedzionych tymi wydarzeniami. Spodziewali się bowiem, że być może, w podobnych okolicznościach, wszystko potoczy się całkowicie inaczej. Nie oznacza to jednak, że w czasie pogrzebu nie doszło do symbolicznych pojednań.

Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa ramię w ramię na pogrzebie Pawła Adamowicza

W jednej kościelnej ławie zasiedli bowiem Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, którzy w przeszłości byli przecież zażartymi politycznymi oponentami. 19 listopada 1995 roku działacze starli się ze sobą bezpośrednio w drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał ostatecznie pierwszy z wymienionych. Ówczesna kampania była oczywiście bardzo intensywna i emocjonalna, a dojście do władzy kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej realnie zamieszało w krajowym parlamentaryzmie, otwierając w nim całkowicie nowy rozdział. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM W dniu pogrzebu zamordowanego Pawła Adamowicza politycy zdecydowali się jednak nie wspominać dawnych konfliktów i zadr, które ich podzieliły. Zamiast tego wraz z żonami zasiedli tuż obok siebie, aby oddać cześć zmarłemu w tragicznych okolicznościach samorządowcami, którego życie zostało przerwane zdecydowanie zbyt wcześnie. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia, miał jedynie 53 lata. Został zamordowany podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ile lat ma Małgorzata Kożuchowska? Gwiazda wygląda na 20 lat MŁODZIEJ!
  2. Córka prezydenta jest oszałamiająco PIĘKNA! Aż trudno uwierzyć, co robi ze swoim życiem 
  3. Nie było przywilejów dla PiS na pogrzebie. Duda w 8. rzędzie, Morawiecki za kolumną
  4. Oburzająca decyzja rektora Uniwersytetu Gdańskiego w dniu pogrzebu Adamowicza
  5. Zaskakujące słowa żony Pawła Adamowicza na pogrzebie. Tego nikt się nie spodziewał
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News