Andrzej Duda naprawdę to podpisał! Cała Polska zaniemówiła
Bartłomiej Chudy - 17 Grudnia 2018

Andrzej Duda naprawdę to podpisał! Cała Polska zaniemówiła

Andrzej Duda podpisał ostateczną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego podpis kończy trwający 1,5 roku spór o kształt najważniejszego sądu. Polacy zaniemówili -  wielu z nas odetchnęło, ale zdaniem części podpis prezydenta oznacza wielką wizerunkową klęskę PiS.

Andrzej Duda parafował ustawę o Sądzie Najwyższym. W jej ostatecznym brzmieniu wracają "stare zapisy", pozwalające sędziom po 65 roku życia wrócić do orzekania. Po reformie rządu PiS zostali oni przeniesieni "z automatu" na sędziowskie emerytury. Mowa choćby o pierwszej prezes SN Małgorzacie Gersdorf.

Ustawa o SN - Andrzej Duda złożył końcowy podpis

Podpis prezydenta kończy niekończący wydawałoby się spór o polskie sądownictwo. W wymiarze wizerunkowym jest złożeniem broni przez PiS i samego prezydenta. To rząd tej partii uchwalił nowelę odsyłającą starszych sędziów SN (licznie określanych jako sędziów stanu wojennego) na emeryturę.

Nowe-stare regulacje sprawiają, że do SN wrócą Małgorzata Gersdorf, ale i prezesi dwóch izb SN - Stanisław Zabłocki i Józef Iwulski.

Sama pierwsza prezes SN nigdy nie uznała się za sędzię w stanie spoczynku. Powstrzymywała się jednak od ostrych komentarzy w stronę rządu, który wysłał ją na emeryturę.

- Ale ona (ustawa) na przyszłość chyba ma na celu coś zmienić. Jakie władza ma plany na przyszłość, to ja nie wiem. Władza ma różne pomysły, różnie to może być - mówiła w listopadzie I prezes Sądu Najwyższego, cytowana przez portal Onet.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
TaśmyTaśmy, które wywołały polityczne trzęsienie ziemi w PolsceCzytaj dalej

O zmianie stanu rzeczy i wycofaniu się PiS ze sztandarowej obietnicy wyborczej z 2015 roku zaważyły twarde reakcje instytucji unijnych. Trybunał Sprawiedliwości UE, po wniosku Komisji Europejskiej, zarządził nałożenie na Polskę środków tymczasowych. Miało to miejsce jesienią tego roku. To swoista kontrola, która miała na celu opracowanie ostatecznej wersji ustawy o polskim SN.

Do kompletu potrzeba było nowej polskiej ustawy. Rząd PiS uchwalił ją w pospiesznym tempie już po wyborach samorządowych. To wtedy w eter poszła nowina o wycofaniu się PiS z forsowanych wcześniej zmian.

Zgodnie z nowelą sędziowie będą przechodzili na emerytury po 70 roku życia lub wcześniej (tj. po 65 roku), jeśli wyrażą na to zgodę.

Ostateczna ustawa o SN została przyjęta przez Sejm 21 listopada. Pod koniec tego miesiąca trafiła na biurko prezydenta Dudy, który - zgodnie z Konstytucją - miał 3 tygodnie na jej podpisanie. Dokona tego w ostatniej chwili.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda zrobił to, na co wszyscy czekali. Zmienił się nie do poznania
  2. Skandal! Andrzej Duda promuje tekst o tym, że „Unia Europejska to IV Rzesza"
  3. Reforma sądownictwa Ziobry skrytykowana w Europie. Minister zarzuca brak profejsonalizmu
Andrzej Duda FixedAndrzej Duda został rozszyfrowany! Sekrety wyglądu prezydentaCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News