Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową. W jakim stanie jest państwo polskie?

Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową. W jakim stanie jest państwo polskie? Źródło:

Andrzej Duda właśnie podpisał nową ustawę budżetową, która będzie obowiązywała w 2019 roku. Zwykli obywatele pytają jednak, w jakim stanie jest nasze państwo - mniej interesują ich liczby, które niewiele mogą mówić.

Andrzej Duda, jako nasz prezydent, co roku musi podpisać zatwierdzoną przez Sejm ustawę budżetową, w której to politycy rozdali na poszczególne sektory odpowiednie pieniądze. W tym roku mamy mieć rekordowo niski deficyt budżetowy. Wielu bardzo się z tego cieszy, ale są też i tacy, którzy pytają, czy to coś realnie zmienia i w jakim stanie jest nasze państwo.

Najniższy deficyt budżetowy od lat

Wydatki z naszego budżetu łącznie mają wynieść 416 miliardów złotych, a dochody 387 miliardów. Wychodzi na to, że deficyt wyniesie tylko 28,5 miliardów - ma być to jeden z najniższych od wielu lat. Ostatnio tak niski deficyt zanotowano tylko w roku 2009. Sektor publiczny finansów ma odnotować deficyt na poziomie 1,7 proc. PKB, a inflacja wyniesie tylko 2,3 proc. Czym to jest spowodowane? Od dłuższego czasu utrzymuje się na świecie koniunktura. Wiele gospodarek bardzo mocno przyśpieszyło i państwa notują w swoich budżetach nadwyżki. PKB w Polsce może wzrosnąć o 3,8 proc., wynagrodzenia oraz renty i emerytury mogą wzrosnąć o 6 proc. Niestety, wzrosną też ceny towarów i usług, szacuje się, że o 2,3 proc.

Nadchodzą ciężkie czasy

Rząd przygotowuje się na nadchodzące czasu. Szacuje się, iż niedługo gospodarka na świecie może bardzo spowolnić i potrzebne będą wszystkie nadwyżki, jakie uda się zebrać. PiS chce także zabezpieczyć swój sztandarowy program, czyli 500+ i zarezerwował już na to miejsce w budżecie. Niestety, zwykli obywatele aż tak tego nie odczują. Ceny wciąż będą rosnąć, a płace nie wzrosną na tyle, byśmy to odczuli. Mimo to państwo Polskie jest w dobrym stanie - nasza gospodarka również załapała się na koniunkturę i notujemy wzrosty w wielu aspektach gospodarki. Polska ma jednak sporo wydatków, które są uważane za zbędne i przy nadchodzących złych czasach można by było się ich pozbyć.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM 

Andrzej Duda zrezygnowałby z 500+ na rzecz nadwyżki?

Opozycjoniści i ich sympatycy często wskazują na ogromne środki przeznaczone na program 500+ czy też Mieszkanie+, bowiem w 2019 roku rząd na pierwszy z nich przeznaczył aż 21 miliarda złotych. Deficyt ma wynieść nieco ponad 7 miliardów więcej. Gdyby z niego zrezygnować, moglibyśmy stanąć na poziomie zerowym, a bez programu Mieszkanie+ i oszczędności na kilku innych rzeczach być może mielibyśmy nawet nadwyżkę budżetową. Andrzej Duda i politycy PiS raczej z tego nie zrezygnują, gdyż to zapewnia im sporą rzesze potencjalnych wyborców. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Wielki skandal w Biedronce. Sieć wprowadziła klientów w błąd?
  2. Nieoficjalne informacje ws. Szydło wyszły na jaw. Chodzi o jej przyszłość
  3. Haniebny apel Rydzyka. Straszy wiernych grzechem
  4. Znaki zodiaku podpowiadają: oto sześć najbardziej TOKSYCZNYCH par
  5. Znaki zodiaku zdradzają, jak dobry jesteś w łóżku! Będziecie w szoku
  Następny artykuł