Poparcie Polski wobec TTIP zadeklarował podczas swojej wizyty w USA Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta Rzeczpospolitej, Polacy są gotowi poprzeć umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, jeśli tylko ta będzie miała w swoim celu przynieść korzyści obu stronom.

Podczas spotkania z amerykańskimi przedsiębiorcami, które odbyło się w Nowym Jorku w poniedziałek, prezydent Andrzej Duda zapewnił, że umowa TTIP ma poparcie Polski. Duda odniósł się tym samym do kolejnych protestów, które organizowane są przeciw zawarciu porozumienia między UE a USA.

 – Było ostatnio wiele krytyki, jeśli chodzi o umowę dotyczącą umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi – TTIP. Polska nadal popiera negocjacje w tej sprawie, jeśli doprowadzą one do porozumienia, które będzie zrównoważone i wzajemnie korzystne – mówił Duda.

Duda wyraził także nadzieję, że zwarcie umowy wzmocni nie tylko handel między kontynentami, ale pomoże jeszcze bardziej scementować sojusz NATO.

 – Co ważniejsze, wierzę, że umowa ta będzie spajać wspólnotę transatlantycką i uzupełniającą rolę, jaką odgrywa NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Jeśli osiągniemy porozumienie, przyniesie to obopólne korzyści – podkreślał prezydent.

Inne zdanie na ten temat mają jednak wrogowie wprowadzenia umowy TTIP, którzy wciąż organizują kolejne demonstracje i akcje protestacyjne. W minioną sobotę doszło bowiem do kolejnej fali protestów, która przewinęła się przez duże europejskie miasta. Szczególnie obywatele Niemiec są niechętni umowie o wolnym handlu. Podkreślają, że ta ograniczy bezpieczeństwo całych państw i konsumentów. Mówią też o tym, że TTIP ma zaszkodzić europejskim gospodarkom na rzecz amerykańskich koncernów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: dziennik.pl
pt

...

Zobacz również