Prezydent Andrzej Duda prowadzi rozmowy z ekspertami i różnymi grupami społecznymi na temat pomysłu zmiany konstytucji. Jak twierdzi, chodzi przede wszystkim o klarowność określenia kompetencji prezydenta. Z jego wypowiedzi można jednak wywnioskować, w którą stronę chciałby, żeby szły zmiany.

Andrzej Duda w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnił, o jakie zmiany w konstytucji mu chodzi. Jego zdaniem problematyczna jest obecna rola prezydenta w polskim ustroju państwa. Prezydent jest osobą o najsilniejszym mandacie społecznym i jako taki powinien mieć większe kompetencje.

(Prezydent) ma mało możliwości kreacji, uważam, że można by było pomyśleć też zdecydowanie nad tym, w jaki sposób to zmienić – stwierdził Duda, dodając, że główne zadania prezydenta, to te negatywne, jak stosowanie weta.

Równocześnie Duda broni się przed twierdzeniem, że zależy mu na większej władzy. Podkreśla, że są dwie możliwe ścieżki zmiany ustroju państwa.

Powinniśmy pójść w jednym z dwóch kierunków – albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, prezydent (w takim przypadku) ma silniejsze kompetencje […] albo osłabiamy prezydenta, czynimy go elementem, który bardziej realizuje funkcje ceremonialne, symboliczne, ale wtedy może być wybierany w sposób pośredni, choćby przez Zgromadzenie Narodowe – zaznaczył prezydent.

Z jego słów można jednak wywnioskować, że to właśnie pierwsze rozwiązanie bardziej by go satysfakcjonowało. Andrzej Duda chciałby zwiększenia kompetencji prezydenta.

Mamy specyficzną sytuację, że jest prezydent wybrany w wyborach powszechnych przez naród, (ma) najsilniejszy mandat (społeczny) w Polsce, nikt takiego mandatu nie ma i w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji – podkreślił Andrzej Duda w rozmowie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również