Duda nagle wstrzymuje decyzję! Plan PiS zrujnowany

Duda nagle wstrzymuje decyzję! Plan PiS zrujnowany

Andrzej Duda raz na jakiś czas podważa decyzje podejmowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Jedni mówią, że to tylko zagrania pod publikę, drudzy twierdzą, że prezydent chce stopniowo zwiększać swoje wpływy polityczne. Niezależnie od skrywanej motywacji, prezydent po raz kolejny zdecydował się sprzeciwić partii-matce. 

Andrzej Duda chce się wykazywać inicjatywą i pokazywać, że nie jest tylko pionkiem w rękach Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent podjął właśnie jedną z tych decyzji, które mogą nie spodobać się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Okazało się, że prezydent i partia rządząca mają różne koncepcje co do odbierania odznaczeń państwowych.

Andrzej Duda wstrzymuje ważną decyzję

Zamieszanie dotyczy decyzji odnośnie odebrania orderów Virtuti Militari osobom, które w latach 90-tych utraciły uprawnienia kombatanckie za działanie na rzecz aparatu bezpieczeństwa. Jak podaje Rzeczpospolita, Andrzej Duda nie zdecydował jeszcze jaką ścieżkę obierze w tej sprawie. Według doniesień dziennika, szef Urzędu do spraw Kombatantów Represjonowanych Jan Józef Kasprzak miał już sporządzić dla prezydenta specjalną listę. Widnieją na niej osoby, w których sprawach "istnieją uzasadnione wątpliwości, w kwestii zasadności posiadania przez nich Orderu". Pośród nazwisk wymienionych na liście można znaleźć m.in. pięciu zabójców majora Mariana Bernaciaka.

Komu odbiorą Virtuti Militari?

Ustawa o orderach i odznaczeniach mówi, że prezydent może pozbawić wyróżnień osoby, które dopuściły się czynów wskutek których stał się niegodne orderu i oznaczenia. Cały czas nie wiadomo w jakim stopniu Andrzej Duda skorzysta z posiadanego prawa. Niejasnych wypowiedzi w tej kwestii udziela nawet Kancelaria Prezydenta. - Sprawa pozbawienia osób niegodnych Orderów Virtuti Militari, nadanych im w okresie Polski Ludowej, jest w trakcie opracowywania w Kancelarii Prezydenta RP - możemy przeczytać w ogólnikowej informacji. Ociąganie się z decyzją prezydenta nie jest w smak PiS-owi i środowiskom kombatanckim. Andrzejowi Dudzie zarzuca się, że przez przeciąganie decyzji może nigdy nie dojść do odebrania odznaczeń i wyróżnień. - Jeśli nie stanie się to na 100-lecie niepodległości, to nie stanie się nigdy (...) kiedy ma przejść do czynów, to robi wszystko, by temat rozmyć i nie podjąć decyzji - komentuje jeden z rozmówców Rzeczpospolitej.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Gigantyczna wpadka Holeckiej w Wiadomościach TVP. Cały internet ryknął śmiechem
  2. Wassermann odpowiada Tuskowi. Wyjaśniła dlaczego zmieniła datę przesłuchania
  3. Sensacja! Macierewicz będzie szefem jednego z najważniejszych urzędów w Polsce 23 godziny temu
Następny artykuł