Andrzej Duda ostatnio nie ma dobrej passy – jego ciągłe wpadki, potknięcia i błędy wytykane są mu na każdym kroku, a on wciąż prowokuje wywołując nowe skandale. Tym razem Prezydent RP publicznie zaczął krytykować Unię Europejską, dzięki której dorobił się ogromnych pieniędzy. 

Andrzej Duda prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej jest od 6. sierpnia 2015 r. Przez te wszystkie lata dorobił się wokół swojej osoby wielu kontrowersji, zaliczył także dziesiątki wpadek. Te z kolei bardzo chętnie wytykają mu zarówno media, jak i polityczni przeciwnicy. Tym razem jednak powiedział coś, czego z pewnością jeszcze długo nikt nie zapomni. Prezydent oficjalnie ostro skrytykował Unię Europejską nazywając ją „wyimaginowaną wspólnotą”. Zapomniał najwidoczniej o tym, że to właśnie dzięki niej dorobił się swojego potężnego majątku. Te słowa z pewnością będą miałby również swoje konsekwencje polityczne.

Andrzej Duda zarobił na Unii Europejskiej ogromne pieniądze

Prezydent Duda swoją polityczną karierę rozpoczął równo w 2000 roku, kiedy to był działaczem Unii Wolności. 5 lat później, po wyborach parlamentarnych związał się z Klubem Parlamentarnym PiS. Dalej objął posadę podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego, skąd Lech Kaczyński powołał go na stanowisko podsekretarza stanu. Funkcję tą pełnił przez dwa lata, aż do wyboru na prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jeszcze przed objęciem obecnego stanowiska, Duda był również europarlamentarzystą. Posadę tą objął w maju 2014 r., a jego mandat wygasł wraz z wyborem na prezydenta Polski w maju rok później. Jak podaje natemat.pl, pensja europarlamentarzysty w okresie pełnienia funkcji prezydenta wynosiła 6250 euro netto. Do niej dodatkowo wypłacana była dieta za każdy dzień udziału w obradach, równa 344 euro. Jakby tego było mało, europarlamentarzystom przysługuje miesięcznie maksymalnie 21,2 tys. euro przeznaczone na prowadzenie biur poselskich, zawierające wynagrodzenie asystentów i zlecone ekspertyzy. Nie zapomnijmy o dodatkowych 4,3 tys. euro na biuro w Polsce. Pomimo tego, że funkcję europarlamentarzysty pełnił zaledwie przez rok, zarobił kilkaset tysięcy złotych, których przeciętny Kowalski nie zarobi przez pół życia. Tak imponujące wynagrodzenie widocznie jednak dla obecnego Prezydenta RP nie znaczy za wiele, ponieważ podczas ostatniego publicznego wystąpienia nie hamował się w swojej otwartej krytyce działań związanych z Unią Europejską.

Andrzej Duda ostro krytykuje Unię Europejską nazywając ją „wyimaginowaną wspólnotą”

Prezydent RP podczas ostatniego spotkania w Leżajsku głośno powiedział, że nasz kraj nic nie zyskał w związku z członkostwem w „wyimaginowanej wspólnocie” – jak nazwał Unię Europejską. Pomijając kwestię konfliktów wynikających między zwolennikami UE oraz eurosceptyków, Andrzej Duda nie powinien narzekać, zwłaszcza gdy pomyśli się o kolosalnych pieniądzach, które dzięki Unii zarobił w zaledwie rok. Zdaje się, że prezydent zapomniał już w jaki sposób dorobił się ogromnego majątku, a pensja europarlamentarzysty, którą pobierał była wyższa, niż jego obecna wypłata. Tymczasem publicznie postulował, by Unia zostawiła Polskę w spokoju, przypominał, że nasz kraj najpierw musi zająć się swoimi sprawami, a dopiero potem będzie w stanie myśleć o problemach europejskich. Opozycja potraktowała te słowa jako pierwszą zapowiedź tego, że prezydent zmierzać może do „Polexitu” na wzór Wielkiej Brytanii.

Jaki majątek ma Andrzej Duda?

Gdy Duda zgłaszał swoją kandydaturę na prezydenta, konieczne było złożenie oświadczenia majątkowego. Wydało się wtedy, że posiadał dwa samochody o łącznej wartości 55 tysięcy złotych, dwa mieszkania wycenione na około 900 tysięcy, działkę budowlaną – kolejne 100 tysięcy, oraz stan konta, który wynosił 90 tysięcy złotych. Na tamten moment wartość całego jego majątku oszacowano na ponad milion złotych, a trzeba pamiętać, że pensja prezydenta także mała nie jest, podobnie jak emerytura, a w przypadku Dudy nie jedna, a dwie – za rok bycia parlamentarzystą mężczyzna dostanie dodatkowo równowartość 1160 zł.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Acta 2 przegłosowane. Koniec internetu, jaki znaliśmy
  2. „Tego nie pokażą w TVP”. Morawiecki musiał uciekać przed protestującymi
  3. Rewolucja w kodeksie pracy: Umowy będą zmieniane bez zgody pracodawcy

10 min Andrzeja Dudy, które podbiły serca internautów [MEMY]


10 cytatów z piosenek Kory, które roztopią najtwardsze serca