Odbyło się pierwsze z zapowiedzianych przez portal wykop.pl AMA (od ang. ask me anything – zapytaj mnie o cokolwiek) z kandydatami na urząd prezydenta RP. Pierwszym z gości niecodziennego wydarzenia był Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Jak można było się spodziewać zainteresowanie użytkowników rozmową z kandydatem na prezydenta było olbrzymie i zadano ogromną ilość pytań, na część których Andrzej Duda odpowiedział.

Jednym z pytań, na które użytkownicy doczekali się odpowiedzi było pytanie odnośnie cenzury internetu do czego kandydat PiS odniósł się negatywnie. Jak zapewnił Duda – jest on przeciwny cenzurze ale uważa, że najmłodsi powinni być chronieni przed niektórymi treściami.

Wykopowicze zapytali także o pomysł na naprawę systemu emerytalnego. Według Andrzeja Dudy, który powołał się na swoich ekspertów, najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie modelu funkcjonującego w Wielkiej Brytanii „gdzie jest minimalna emerytura państwowa, gwarantowana, a w pozostałym zakresie to kwestia decyzji konkretnej osoby, czy chce więcej odkładać na swoją emeryturę”.

Uwagę kandydata PiS przyciągnęło także pytanie o stworzeniu nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie narodowym, która zakładałaby zmianę polskiego godła na heraldycznie poprawny, ujednolicenie tablic państwowych oraz prawidłowe określenie barw narodowych. Jak oświadczył Duda – jest gotowy do dyskusji nad stworzeniem prezydenckiego projektu ustawy, która wprowadziłbaby poprawki.

Andrzej Duda odniósł się także do pytania o przyjmowanie do Polski imigrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Jak podkreślił kandydat PiS – najpierw należy stworzyć warunki do powrotu Polaków z emigracji, którzy pozostali za wschodnią granicą po II Wojnie Światowej.

Niestety nie wszystkie pytania doczekały się odpowiedzi. Przez trwające dwie godziny AMA Andrzejowi Dudzie nie udało się odpowiedzieć na większość pytań a część użytkowników wykopu oskarżyła go o intencjonalne omijanie niewygodnych pytań.

Jednym z pytań, które nie doczekało się odpowiedzi, na którą liczyła większość wykopowiczów było pytanie o wspólne głosowanie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej ws. ozusowania umów zlecenie i podniesienia podatków poprzez ozusowanie umów o dzieło.

Na próżno można było też czekać na odpowiedź ws. realnych szans na wprowadzenie wszystkich zmian i reform jakie proponuje Duda. Jeden z użytkowników wykopu powołując się na obliczenia Rzeczpospolitej i Dziennika Gazeta Prawna zarzucił Dudzie populizm z uwagi na to, że koszty proponowanych reform kandydata PiS są ogromne i znalezienie pieniędzy na spełnienie jego obietnic jest nie realne.

Użytkownik koroluk:

„Według obliczeń „Rzeczpospolitej” realizacja Pańskich obietnic kosztowałaby bagatelną kwotę 250 mld zł. Dziennikarz nazwał to „myśleniem magicznym” i pyta, gdzie są realia.

Pańską kiełbasę wyborczą wysoko wycenił także „Dziennik Gazeta Prawna”, stwierdzając, że obserwuje się u Pana „wyraźną ekspansję wydatków” i wyliczając, ile kosztowałaby realizacja poszczególnych obietnic: np. podwyżka kwoty wolnej do 8 tys. to 21 mld zł, zasiłki dla ubogich dzieci to 10 mld. Jednak prawdziwa bomba to przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, tutaj koszty rosłyby co roku jak na drożdżach: w roku 2016 to tylko 4 mld, kolejne trzy lata to 7 mld, ale za to w roku 2020 już 11 mld!

Nie pytam, skąd Pan chce wziąć na to pieniądze, bo wiem, że z mało szlachetnej części ciała. Zamiast tego moje pytanie brzmi: czy jest Pan świadomym populistą czy tylko powtarza bezmyślnie za sztabem, samemu nie znając się na finansach?

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w uprawie gruszek na wierzbie.”

Pełne AMA z Andrzejem Dudą dostępne jest na stronie wykop.pl

bh, źródło: wykop.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.