Andrzej Duda stanie się dowódcą misji kosmicznej? Czy bandera z polską flagą zawiśnie kiedyś na powierzchni Marsa, a może Polacy będą częścią planu kolonizacji Czerwonej Planety? Brzmi jak science fiction? Nic bardziej mylnego.

Andrzej Duda zasłynął jako polityk wielu deklaracji i obietnic. Jego zapewnienia w trakcie kampanii wyborczej wyniosły go na najwyższe szczeble władzy państwowej. Czy prezydent teraz zamierza nas „wynieść” na niezamieszkałe obszary naszego sąsiada w Układzie Słonecznym? Jak się okazuje, wszystko jest możliwe.

Andrzej Duda zainwestuje w astronautykę?

Odkrywanie nowych planet czy kolonizacja nam najbliższych, jak Mars, do niedawna brzmiało jedynie jak filmy science fiction. Od pierwszej osobowej misji kosmicznej na Księżyc podejście jednak się zmieniło i mieszkańcy Ziemi chcą dowiadywać się coraz więcej o galaktyce. Do kanonu wielkich odkrywców za jakiś czas może dołączyć Polska, a wszystko dzięki startującemu projektowi Polskiej Strategii Kosmicznej.

Od momentu, w którym Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku, dużo polskich firm zaczęło istnieć na rynku technologii kosmicznej. Mało tego, produkty wyrobu polskich naukowców cieszą się wielkim uznaniem i są konkurencyjne dla bardziej doświadczonych rynków amerykańskiego i azjatyckich.

Kwestią tą chciał poruszyć prezydent Andrzej Duda. 22 października w Pałacu Prezydenckim zorganizował konferencję, której celem było uruchomienie polskiej strategii kosmicznej, a także zapowiedzenie, że Polska zamierza wziąć udział w wyścigu kosmicznym. Mowa o kolonizacji Marsa.

– Z dumą patrzę na to, że są polskie instytuty badawcze, że są jednostki badawczo-rozwojowe, polskie firmy, które w tym wyścigu – nie tylko ambitnie, ale przede wszystkim z wielkim powodzeniem biorą udział – powiedział prezydent Andrzej Duda, zapowiadając niejako działania, które pozwolą Polsce włączyć się w eksplorację kosmosu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Andrzej Duda w Białym Domu. Internauci nie mogli przepuścić takiej okazji [MEMY]

Polska bliżej kosmosu?

Głowa Państwa nie jest jedyną osobą, która zamierza dać szansę polskim astronautom. O konieczności większej integracji z Europejską Agencją Kosmiczną oraz samodzielnych prób badań mówi także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Członkini Rady Ministrów zauważa, że już ponad 80 obiektów umieszczonych w kosmosie jest polskiej produkcji. Technologia używana jest przez agencje kosmiczne całego świata, a obecne władzy chciałyby, żeby zaczęły służyć polskim interesom.

W ramach większej integracji i zaistnienia w przestrzeni Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska zamierza przyłączyć się do startującego projektu Copernicus. Działanie to spowoduje, że polscy naukowcy wezmą udział w tworzeniu jednego z większych systemów satelitarnych i obronnych, które mają mieć swoje miejsce na orbicie

ZOBACZ TAKŻE

  1. Imigrant z Syrii wygrał wybory samorządowe w Polsce
  2. Dramat polskiego piłkarza! Jego córka zachorowała na nowotwór mózgu
  3. Ile zarabia Agnieszka Chylińska? Zarobki gwiazdy to kosmos
  4. Sztucznie stworzony kociak podbija sieć! Ma jedną wyjątkową cechę

Polskie Pierwsze Damy. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!