Trump uległ Dudzie. "Zakaz wstępu do Białego Domu" zniesiony, będzie oficjalna wizyta

Trump uległ Dudzie. "Zakaz wstępu do Białego Domu" zniesiony, będzie oficjalna wizyta Źródło: fot. youtube.com/Associated Press

Pojawiła się informacja, na którą wielu Polaków czekało z zapartym tchem. Po doniesieniach medialnych o rzekomym zakazie wstępu dla prezydenta RP do Białego Domu długo nie było wiadomo, czy kiedykolwiek dojdzie do oficjalnej wizyty. Teraz jest pewne: Andrzej Duda wybierze się z oficjalną wizytą do Donalda Trumpa.

Przed półtora miesiącem media obiegła szokująca wieść. Z powodu nowelizacji ustawy o IPN Stany Zjednoczone wprowadzają specyficzny pakiet sankcji przeciwko polskim władzom. Zgodnie z doniesieniami portalu Onet sankcje te miały oznaczać nieformalną blokadę w kontaktach dyplomatycznych na najwyższym szczeblu. Miało to oznaczać zakaz wstępu dla polskiego prezydenta i premiera do Białego Domu. Wszystkie relacje zostać miały sprowadzone do komunikacji na poziomie ministerialnym. Resort spraw zagranicznych natychmiast zdementował te pogłoski, dementi nie było jednak bardzo przekonujące. Tym bardziej, że niebawem Onet opublikował także treść notatki sporządzonej w polskiej ambasadzie w USA, która miała dowodzić ich tez. Pewne jest jedno - nawet jeśli takowy zakaz obowiązywał, teraz nie ma już żadnej mocy.

Andrzej Duda w Białym Domu? Przecież miał zakaz

Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz rozmawiał z sekretarzem stanu USA (odpowiednik MSZ) Mikiem Pompeo właśnie na ten temat. Czaputowicz przebywa w Stanach Zjednoczonych w związku z debatą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej. Polski minister przewodniczył debacie. Po niej doszło do spotkania z amerykańskim departamentem dyplomacji. Jak wyjaśnił Czaputowicz, z rozmowy wynikło jednoznacznie, że Andrzej Duda zostanie do USA zaproszony jeszcze w tym roku. To będzie pierwsza oficjalna wizyta prezydenta RP w Stanach od czasu objęcia fotela prezydenta przez Donalda Trumpa. Jak wyjaśnił Czaputowicz, zapewnienie Pompeo było bardzo stanowcze. Wizyta z całą pewnością "będzie zrealizowana jeszcze w tym roku". Jedyny problem, o jakim mówią obecnie przedstawiciele Trumpa jest taki, że w USA zaczyna się sezon wyborczy, który powoduje, że Donald Trump ma napięty kalendarz.

Rozmowy o sprawach ważnych i... ważniejszych

Podczas spotkania poruszono kwestię Ukrainy i agresji Rosji na naszego sąsiada. Zajmowano się także tematem porozumienia nuklearnego z Iranem, które niedawno zerwał Donald Trump. Poruszono jednak jeszcze jeden, niezwykle istotny dla Polonii i Polaków temat. Mianowicie sprawę zniesienia wiz dla Polaków przybywających do Stanów Zjednoczonych. Od wielu już lat właściwie każdy kandydat na prezydenta USA deklaruje, że zrealizuje tę obietnicę. Jak dotąd nie dokonał tego żaden. Jacek Czaputowicz deklaruje, że w Ameryce jest ta sprawa prowadzona. Przeprowadził rozmowy w Heritage Foundation, gdzie podczas spotkania udział brali także kongresmeni i senatorowie zajmujący się sprawami Polaków. - Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich - poinformował minister. - Istnieje silny parlamentarny ruch wspierający tę sprawę - dodał.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Donald Trump zapomniał imienia swojej żony! Wpadka roku
  2. Wystarczyła jedna decyzja Trumpa. Nie żyje 37 osób, ponad 1000 rannych
  3. Gdzie są służby?! Andrzej Duda NIE MOŻE się wydostać z USA!
Następny artykuł