Andrzej Duda będzie miał swoją flagę (foto)

Andrzej Duda będzie miał swoją flagę (foto) Źródło: fot. P. Tracz/ KPRM

Senat i rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, by prezydent Andrzej Duda posiadał własną flagę. Będzie to powrót do przedwojennej tradycji.

Chorągiew Rzeczypospolitej (na której znajduje się orzeł na czerwonym tle w białym obramowaniu) to "prezydencka flaga" wykorzystywana przez przedwojennych prezydentów Polski od 1927 roku. Obwieszczała między innymi czy w Pałacu Prezydenckim znajduje się prezydent.

Po II wojnie światowej, gdy władzę w Polsce przejęli komuniści, flaga została wywieziona przez Ignacego Mościckiego do Wielkiej Brytanii. Chorągiew wróciła do kraju po zmianach ustrojowych gdy urząd prezydenta objął Lech Wałęsa. Ówczesny prezydent nie zdecydował się jednak na powrót do przedwojennej tradycji.

Teraz zmienić to chce senacka komisja kultury i rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chorągiew Rzeczpospolitej zajmie miejsce flagi Polski, która powiewa na Belwederze. Będzie ona obwieszczać za każdym razem oobecność prezydenta w Belwederze (będzie podnoszona). Ponadto chorągwią będą udekorowane również limuzyny prezydenckie.

799px-choragiew_rzeczpospolitej fot. Tomasz K. Żurawski

bh, źródło: rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News