Duda popełnił ogromny błąd. Będzie miał kłopoty

Duda popełnił ogromny błąd. Będzie miał kłopoty

Andrzej Duda w środę podjął kolejną kontrowersyjną decyzję w sprawie Sadu Najwyższego. Według niektórych specjalistów może przez to wpaść w poważne tarapaty. W grę wchodzi nawet Trybunał Stanu.

Andrzej Duda początkowo zdawał się nie popierać reform w sądownictwie. Nawet zawetował niektóre z ustaw, ściągając na siebie gniew Jarosława Kaczyńskiego oraz całego PiS-u. Jednak prezydent nie miał już takich oporów, jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy. Temat ten wciąż obraca się w mediach, ponieważ wprowadzone reformy w dalszym ciągu wzbudzają masę pytań i wątpliwości, również poza granicami naszego kraju. Ostatnio zostały skierowane pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez sędziów SN, którzy nie zgadzają się na zmiany wprowadzone przez polski rząd. Trybunał wstrzymał kilka z postanowień zawartych w ustawach, jednak Andrzej Duda zdaje się tym nie przejmować.

Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu?

Według Piotra Bogdanowicza, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, właśnie taki może być finał przygody Andrzeja Dudy z reformą w SN. Wszystko przez listy, które otrzymali sędziowie zasiadający w Sądzie Najwyższym. Siedmioro z nich otrzymało od prezydenta powiadomienie o przejściu na przymusową emeryturę. Problem w tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE wstrzymał ten przepis. - Z punktu widzenia prawa unijnego, czynności prezydenta nie są skuteczne. Przepis stanowiący podstawę odesłania sędziów został zawieszony. Podobnie jak przepis dotyczący stwierdzenia przez prezydenta przejścia sędziów na emeryturę. (...) Pan prezydent popełnił w tym przypadku poważny błąd - mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Bogdanowicz. Stanowisko opozycji w sprawie SN jest wszystkim doskonale znane. Nie wykluczone więc, że jeżeli PiS nie utrzyma swojej władzy w państwie, to osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie reform zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nacjonaliści grożą Ukraińcom śmiercią. Policjant: Polska jest dla Polaków
  2. Marszałkowi Sejmu zepsuł się dzwoneczek. Kompromitacja Kuchcińskiego
  3. Małgorzata Gersdorf wyznaczyła swojego zastępcę. Nie uznaje decyzji Dudy
źródło: natemat.pl Następny artykuł