Andrzej Duda: "Prezydent stosuje weto, gdy się z czymś nie zgadza"

Andrzej Duda: "Prezydent stosuje weto, gdy się z czymś nie zgadza" Źródło: YouTube - Polskie Radio

Andrzej Duda postanowił skomentować jedną ze swoich najnowszych decyzji. Głowa państwa w ostatnim czasie skierowała do Trybunału Konstytucyjnego jedną z nowelizacji Kodeksu karnego. Nowa ustawa budzi spore kontrowersje.

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie, która wywołuje dyskusje wśród społeczeństwa. Chodzi o słynne poprawki do Kodeksu karnego, jakie kilka tygodni temu w wyjątkowo szybkim trybie wprowadził Sejm. Parlament obradował w sprawie zaostrzenia kar dla przestępców, którzy dopuścili się czynów o charakterze seksualnym w wyjątkowo brutalny sposób.

Dzięki wypowiedzi prezydenta mieliśmy okazję poznać jego zdanie na temat pomysłu parlamentarzystów. Głowa państwa skupiła się jednak nie na samych poprawkach do Kodeksu karnego, a na trybie ich wprowadzenia. To właśnie z ich powodu prezydent zdecydował się na odesłanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, który ma ostatecznie orzec, czy wszystko zostało wprowadzone zgodnie z prawem.

Andrzej Duda komentuje nowelizację Kodeksu karnego

- Co do zasady, aby nie było żadnych wątpliwości, zgadzam się z treścią przygotowanej nowelizacji. Prezydent stosuje weto, gdy się z czymś nie zgadza - przyznał Andrzej Duda, jednoznacznie wskazując na to, że wspiera decyzję, którą przegłosował Sejm, lecz twierdzi, że powinien zaakceptować ją również Trybunał Konstytucyjny.

Nie ma więc wątpliwości co do tego, jakie zdanie ma prezydent w związku z planami polityków, które dotyczyły kar za przestępstwa seksualne. Dzięki nim za pedofilię grozić może nawet bezwzględne dożywocie, co wywołało spore poruszenie w społeczeństwie. Wiele osób liczyło na to, że Duda zajmie zdanie w tej ważnej sprawie i odniesie się do pomysłu parlamentarzystów.

Andrzej Duda o swojej najnowszej decyzji

- Chodzi o regulamin Sejmu i poprawki naniesione już w Senacie. Mamy do czynienia z prawem karnym i w tym przypadku zmian niezbędny jest absolutny brak wątpliwości. Także tych, które są związane ze sposobem uchwalania prawa - dodał prezydent.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wygląda na to, że najważniejszy polityk w państwie chciał mieć czyste sumienie i skierować do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która nie jest oczywista pod względem kwestii jej uchwalenia. Z pewnością jego postawa spotka się z wieloma pochwałami ze strony zwolenników działań prezydenta.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bracia Golec unikają TEGO tematu jak ognia. Prawda w końcu wyszła na jaw! Tego nikt się po nich nie spodziewał!
  2. Nie żyje Krzysztof. Był synem znanego polskiego artysty. Okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Barbara Kurdej-Szatan pękła. Ujawniła skandaliczne kulisy wyrzucenia z TVP, oburzający nietakt
  4. To nigdy nie było publikowane, a porusza do głębi. Żona śmiertelnie ugodzonego Adamowicza wywołała lawinę emocji zdjęciem męża
  5. Reportaż TVN zmroził Polaków. Chłopiec i dziewięcioro rodzeństwa wychowywało się w koszmarnych warunkach na skraju lasu
  6. Okrucieństwo mordercy jest nie do opisania. Nie żyje młoda mama, zadźgana miesiąc po porodzie, dramat na Śląsku

Źródło: WP

Następny artykuł