Andrzej Duda w żałobie
unsplash.com David Tomaseti
Weronika Wasiak - 28 Września 2020

Prezydent Andrzej Duda pogrążył się w smutku. "Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci"

Prezydent Andrzej Duda pogrążył się w głębokim smutku. Nagle przyszło mu pożegnać wybitnego Polaka. Śmierć przyszła zupełnie niespodziewanie, głowa państwa postanowiła oficjalnie go pożegnać.

Andrzej Duda nie mógł tego przemilczeć. Gdy tylko dotarła do niego przygnębiająca informacja o śmierci tak zasłużonego człowieka, napisał specjalny list. Ta tragedia szczerze go poruszyła.

Prezydent Andrzej Duda w żałobie. Nie żyje wybitny Polak

W miniona niedzielę, 17 września, w Mount Holly w Stanach Zjednoczonych odbyła się ceremonia pochówku rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest Pomnik Katyński w Jersey City. Śmierć przyszła nagle, pogrążając wielu w rozpaczy. Gdy za wielkim oceanem trwał pogrzeb, Andrzej Duda opublikował na oficjalnej stronie Prezydent.pl list, wspominając Pityńskiego jako wybitnego i bezkompromisowego artystę, w którego rękach sztuka nabierała zupełnie innego znaczenia.

Aktorka nie żyjeTragiczne informacje, nie żyje uwielbiana aktorka. Ciało 40-latki znalazł jej mążCzytaj dalej

- Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Andrzeja Pityńskiego, wybitnego polskiego i amerykańskiego rzeźbiarza, twórcy pomników upamiętniających chwałę polskiego oręża i męczeństwo narodu polskiego, wielkiego patrioty i ambasadora polskiej kultury, komendanta Placówki 123 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, kawalera Orderu Orła Białego - zaczął w swoim liście Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał również, że choć w chwili śmierci i przez ostatnie lata Pityński szanowanym i zasłużonym rzeźbiarzem, życie nigdy go nie oszczędzało. W dzieciństwie doświadczył szykanowania i prześladowania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta zapomniała o jednej rzeczyZdezynfekowała ręce, zapomniała o jednej rzeczy. Chwilę później rozległa się eksplozjaCzytaj dalej

- Jako syn sanitariuszki i żołnierza podziemia niepodległościowego, sam również czynnie zaangażowany w pomoc partyzantom, od najmłodszych lat doświadczał szykan i prześladowania ze strony komunistycznych władz. [...] Stworzone przez Niego pomniki katyńskie w Jersey City i Baltimore, „Partyzanci” w Bostonie i Hamilton czy pomnik „Mściciela” w Doylestown pozostaną widomym znakiem polskiej obecności za oceanem i będą przypominały o bolesnych kartach naszej historii - kontynuował A. Duda.

Z końcem listu prezydent wyraził swoje współczucie dla bliskich artysty, a także zaznaczył, jak nietuzinkową osobowością się odznaczał.

Dzisiaj grzeje:

1. Tragiczne sceny na autostradzie, nie żyje 13 osób. Wśród ofiar dzieci, porażające informacje z zagranicy

2. TVN pilnie ostrzega. Wszystko zacznie się już za chwilę, zagrożone jest aż 9 województw

3. Masz podobną książeczkę? Pod żadnym pozorem jej nie wyrzucaj, może być warta ogromne pieniądze

- Był artystą niepokornym, wyrazistym i bezkompromisowym. Sztuka była w Jego rękach sposobem wyrażania życiowej postawy i tworzywem zdolnym kształtować ducha wspólnoty. Żegnamy dziś człowieka niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury i bez reszty zaangażowanego w sprawy Polski i Polaków - dodał prezydent Andrzej Duda.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tadeusz Rydzyk może stracić fortunę. Dokonano obliczeń
  2. Narzeczona Artura Szpilki przekroczyła kolejną granicę. Pokazała się tak, jak stworzył ją Bóg, oniemiejecie (FOTO)
  3. Nowe, duże ognisko koronawirusa w Polsce. Przykre informacje
  4. Wszyscy się obawiali. Wiemy, kiedy nowe obostrzenia wejdą w życie
  5. Popularny lek przeciwbólowy jest groźniejszy, niż się wydawało. Porażające informacje
  6. Media właśnie potwierdziły, rozstali się po 13 latach związku. Już mówią o nowej miłośc

Miss przeszła koszmarW wieku 5 lat została miss piękności, następnie przeszła koszmar, musiała się poświęcić. Wiemy, jak wygląda dziśCzytaj dalej

Źródło: Prezydent

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News