Duda nagle cofnął ustawę PiS. Trybunał zdecyduje, czy jest zgodna z Konstytucją

Duda nagle cofnął ustawę PiS. Trybunał zdecyduje, czy jest zgodna z Konstytucją Źródło: pikio

Andrzej Duda zdecydował się na niepodpisywanie ustawy proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Prawidłowość ustawy będą sprawdzać sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja została podjęta zgodnie z prośbą środowisk naukowych.

Andrzej Duda musiał podjąć decyzję w sprawie podpisania nowelizacji kontrowersyjnego prawa. Mimo wielu głosów krytyki, projekt w ekspresowym tempie przeszedł przez sejm. Teraz wszystko zależało od tego, czy prezydent ją podpisze, czy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Została podjęta zaskakująca decyzja.

Andrzej Duda podejmuje szokującą decyzję w sprawie nowelizacji kontrowersyjnej ustawy

Prezydent RP, Andrzej Duda zdecydował się nie podpisywać na razie szybko uchwalonej nowelizacji prawa karnego. Głowa państwa wysłała ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten sprawdził, czy ustawa jest zgodna z konstytucją państwa.

- Decyzja o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej. Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie prezydenta.

Nowelizacja prawa karnego wzbudzała niemałe kontrowersje w środowisku polskich ekspertów w tej dziedzinie. Sugerowano, że dokument jest przygotowany "na prędce", zawiera wiele błędów i nieścisłości, które sprawiały, że ustawa była niezgodna z konstytucją.

Powód, dla którego Andrzej Duda oddalił ustawę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Powodem podania ustawy pod kontrolę Trybunału Konstytucyjnego, było wyłączenie spod odpowiedzialności karnej za łapówkarstwo osób pracujących w spółkach Skarbu Państwa, jednostkach samorządu terytorialnego, czy państwowe osoby prawne.

Ponadto, nowelizacja zakładała zaostrzenie kary dożywocia. Od jej wejścia, miało być możliwe skazanie na dożywocie "bezwzględne" co w praktyce oznaczało dożywotnie pozbawienie wolności, bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Przeciwko ustawie protestowało wielu ekspertów w dziedzinie prawa i kryminologii. 158 naukowców podpisano list otwarty do prezydenta, w którym zaapelowali o niepodpisywanie ustawy. Jak widać, działanie środowisk naukowych przyniosło oczekiwane rezultaty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bracia Golec unikają TEGO tematu jak ognia. Prawda w końcu wyszła na jaw! Tego nikt się po nich nie spodziewał!
  2. Nie żyje Krzysztof. Był synem znanego polskiego artysty. Okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Polsat: wielka tragedia młodych chłopców nad polskim morzem. Służby do końca walczyły o ich życie
  4. Skandal podczas ślubu Roberta. Uroczystość przerwana, wszystkich wryło w ziemię
  5. Księżna Diana przed śmiercią powierzyła największą tajemnicę jednemu człowiekowi. Ujawnił ją w skandaliczny sposób
  6. Dominika Gwit polską królową lata. Założyła obcisłą sukienkę, walory wylały się na wierzch

Źródło: Gazeta

Następny artykuł