200 plus do tej pory funkcjonowało w mediach jako ewentualny program, mający na celu podwyższenie emerytur najbiedniejszych seniorów. Andrzej Duda ma jednak całkowicie nowy pomysł, związany z wypłacaniem powyższej kwoty. Miałaby ona, odpowiednio pomnożona, trafić do ok. 20 tysięcy osób.

200 plus było zapowiadanym przez Beatę Szydło projektem, który miał na celu pomoc najbardziej ubogim osobom starszym, otrzymującym minimalną emeryturę. Prezydent na tej kwocie oparł całkowicie nowy program swego pomysłu. Już wkrótce mają się nim zająć polscy parlamentarzyści.

Andrzej Duda chce, aby 200 złotych, pomnożone przez liczbę miesięcy zsyłki, trafiło do sybiraków. Przypomnijmy, że podobny projekt powstał już za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, jednak wtedy proponowano ewentualną kwotę 400 zł. Obecna głowa państwa obniżyła ją o połowę.

200 plus trafi do sybiraków?

Nie oznacza to jednak, że sybiracy są zawiedzeni pomocą proponowaną przez Dudę. Jak zaznaczają, nigdy nie otrzymali żadnej rekompensaty za życiową traumę, a liczy się dla nich każdy grosz.

– Przeżyliśmy gehennę, i głód, i mróz. (…) Daliśmy radę tylko dzięki wierze w Boga. Jedliśmy byle co, owoców i warzyw mało. Jedynie mrożone ziemniaki – opowiedziała w rozmowie z dziennikarzami „Naszego Dziennika” pani Janina, która sama jest sybiraczką.

– My już naprawdę jesteśmy u kresu naszych dni. Niektórzy z nas mogą nie doczekać jutra. Ale musi być jakaś sprawiedliwość, a my nic nie otrzymaliśmy. Muszę przeżyć za kilkusetzłotową emeryturę – dodała także kobieta, która w przeszłości przeżyła zesłanie na Sybir.

Ile osób będzie beneficjentami programu?

Jak twierdzi wiceprezes Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński, pieniądze zapowiadane przez Andrzeja Dudę trafią do około 20 tysięcy osób. Według medialnych doniesień, posłowie zajmą się prezydenckim projektem nawet w tym tygodniu.

Najwyraźniej głowa państwa podchodzi więc do sprawy bardzo poważnie i zależy jej na szybkiej realizacji projektu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Służba Ochrony Państwa kompromituje Polskę! Tragiczne wpadki formacji

Podobnym entuzjazmem nie wykazują się jednak liczni internauci, którzy na jednym z portali społecznościowych zdecydowali się skomentować pomysł Andrzeja Dudy. Zarzucili prezydentowi rozdawnictwo, twierdząc także, iż to Rosja powinna wypłacić sybirakom odszkodowania.

„Czy on ma zamiar wypłacać po 200 zł ze swoich pieniędzy? Bo jak z naszych podatków, to ja się nie zgadzam. Łatwo rozdawać cudze pieniądze”; „Znowu to rozdawnictwo nie swoich pieniędzy, panie prezydencie, może Rydzykowi jeszcze dołożyć, bo chce?”; „Dzieciom niepełnosprawnym dajcie, a nie sybirakom, którzy i tak mają dobre emerytury! Złodzieje! Jak można tak szastać naszymi pieniędzmi!” – czytamy w komentarzach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. FILM DNIA! Kaczyński tak poniżył Tarczyńskiego, że prawie się popłakał
  2. Znaki zodiaku powiedzą ci, z kim stworzysz najsilniejszą PRZYJAŹŃ
  3. Marta Kaczyńska poucza prezesa PiS! Padły słowa o Lechu
  4. Delfin podpłynął do nurka, błagał o pomoc. Szokujący finał
  5. Tusk właśnie podjął decyzję życia! Europa w szoku, Kaczyński zamarł

Czy jesteś zwolennikiem polityki socjalnej prowadzonej przez PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Agata Duda ma swoje sekrety. 10 faktów z jej życia, którymi się nie chwali [ZDJĘCIA]

ŹRÓDŁOmoney.pl

Szefowa działu interwencji portalu Pikio.pl, dziennikarka, studentka stosunków międzynarodowych na UW. Obserwatorka amerykańskiej oraz polskiej polityki zagranicznej.