Andrzej Duda dał Amerykanom długi wykład o historii Polski. Kompletnie odleciał!

Andrzej Duda dał Amerykanom długi wykład o historii Polski. Kompletnie odleciał! Źródło: Flickr/The White House

Andrzej Duda odbył wczoraj wizytę w Białym Domu. Podczas spotkania z Donaldem Trumpem omawiane zostały szczegóły nawiązania stosunków wojskowych między Polską a USA. Podczas konferencji prasowej nasz prezydent pozwolił sobie na długi wykład dotyczący historii Polski. Nie wszystkim podobały się jego słowa.

Andrzej Duda był ostatnio gościem Donalda Trumpa w Białym Domu. Amerykański prezydent zaprosił go w celu przedyskutowania kwestii ewentualnej współpracy wojskowej Polaków i Amerykanów. Podczas konferencji prasowej obydwu przywódców, Duda pozwolił sobie na długi wykład na temat polskiej historii i jej zawiłości. Wielu uważa, że w jednej kwestii posunął się za daleko. 

Andrzej Duda tłumaczy Amerykanom historię

Andrzej Duda niezwykle ciepło wypowiada się o Donaldzie Trumpie i widzi w USA poważnego sojusznika na arenie międzynarodowej. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu, na której miał odpowiadać na pytania dziennikarzy, udało mu się wpleść w swój wywód obszerny wykład na temat polskiej historii.

Nasz prezydent starał się wytłumaczyć Amerykanom na czym polega specyfika polskiej polityki i wyjaśnić, skąd ona pochodzi. Przybliżył obywatelom USA kluczowe momenty w historii Polski. Dał się jednak ponieść emocjom podczas odpowiedzi na pytanie dotyczące demokracji

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Duda totalnie odleciał, kiedy został zapytany o demokrację w Polsce

Najpierw polski prezydent poruszył kwestię II wojny światowej i tego, że nasz kraj był rozdarty przez dwa wielkie mocarstwa, czyli nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję. Przypomniał również o tym, że to właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, której pojawienie się było jednym z kluczowych powodów rozpadnięcia się ZSRR. Andrzej Duda podkreślał, że jeżeli chodzi o sojuszników to dużo bliżej Polakom do Zachodu niż do rosyjskiej strefy wpływów. 

Bardzo wielu Polakom, oglądającym transmisję z tej konferencji prasowej, podobały się słowa prezydenta. Byli dumni z tego, że Polak uczy Amerykanów historii i opowiada im o najważniejszych wydarzeniach w dziejach naszego społeczeństwa. 

Sytuacja przestała wyglądać tak wspaniale, kiedy jeden z zagranicznych dziennikarzy zapytał Andrzeja Dudę o Sąd Najwyższy i stan demokracji w Polsce. Pytanie to wiązało się z niepokojem zachodniego świata dotyczącym doniesień na temat łamania Konstytucji przez polską partię rządzącą. Polski prezydent również zdecydował się udzielić obszernej odpowiedzi na to pytanie. Tym razem jednak totalnie odleciał i raczej nie zyskał swoimi słowami sympatyków. 

- Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo ludzie na Zachodzie nie rozumieją tego problemu. Bo nie urodzili się w miejscu, gdzie wcześniej była sowiecka strefa wpływu (...) Ja się urodziłem 1972 roku w Polsce, która znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów, w której karierę można było zrobić tylko, jeśli ktoś się zapisał do komunistycznej partii i grzecznie słuchał ludowej władzy, która była jedyną wyrocznią - zaczął swój wywód Andrzej Duda. 

Później starał się to połączyć z kwestią Sądu Najwyższego, stawiając na równi sędziów SN z komunistycznymi oprawcami. To porównanie nie spodobało się wielu osobom. Według Andrzeja Dudy należy wysłać tych sędziów, który sprawowali swój urząd w czasach PRL-u w stan spoczynku. Według prezydenta tylko dzięki temu polska demokracja będzie zabezpieczona. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agata Duda w USA! Pierwsza Dama wygląda olśniewająco! Przyćmiła Melanię Trump [ZDJĘCIA]
  2. Wiadomo, na co chorowała Irena Szewińska! Przyczyny śmierci legendarnej olimpijki są STRASZNE. Aż trudno w to uwierzyć
  3. Mało kto wie, że ta część ciała psa wymaga szczególnej pielęgnacji. Podczas upałów to szczególnie ważne
  4. Patryk Vega planuje nowy, kontrowersyjny film. "Grożono mi, że zostanę pomówiony"
  5. Poseł PiS ranił nożem mężczyznę. Sprawa nierozwiązana od 5 miesięcy, wszystko przez Kaczyńskiego
  6. Co się dzieje?! Dom królowej Elżbiety wystawiony na sprzedaż

 

Źródło: Na Temat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News