Andrzej Duda publicznie poniżony. Jego zaproszenie zostało odrzucone, "to osobista zniewaga"

Andrzej Duda publicznie poniżony. Jego zaproszenie zostało odrzucone, "to osobista zniewaga" Źródło: Instagram/prezydent_pl

Andrzej Duda został publicznie upokorzony. Prezydent zaprosił ważną osobistość na uroczystość upamiętniającą oddział Narodowych Sił Zbrojnych z czasów II wojny światowej. Zaproszony odmówił wzięcia udziału w wydarzeniu.

Andrzej Duda wysłał oficjalne zaproszenia na obchody 75 rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej. Jeden z ważniejszych gości odesłał zaproszenie, twierdząc, że jest to "osobista zniewaga". Mało kto odrzuca zaproszenia prezydenta, taki gest może zostać odebrany jako upokorzenie głowy państwa.

Andrzej Duda zaprosił ważną personę na oficjalną uroczystość

Prezydent RP na obchody zaprosił Naczelnego Rabina Polski - Michaela Schudricha. Rabin napisał list do szefa urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jana Józefa Kasprzyka. W tekście w ostrych słowach skrytykował sam pomysł zorganizowania uroczystości, a za jeszcze większy absurd uznał zaproszenie go na nią.

- Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami [...] Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę. Szalom - napisał Michael Schudrich do Kasprzyka.

Objęcie wydarzenia patronatem prezydenta wywołało niemałe kontrowersje. Potomkowie oficerów Armii Krajowej napisali do głowy państwa list, w którym wyrażali swoje niezrozumienie dla patronowania przez prezydenta rocznicy "powołania kolaboranckiej formacji zbrojnej, co oznacza aprobatę jej celów i metod walki".

Szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odpowiada na zarzuty dotyczące obchodów

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jan Józef Kasprzyk uważa, że kontrowersje narosły z powodu powielanego mitu o brygadzie Świętokrzyskiej, według którego grupa NSZ miała kolaborować z Niemcami. Jak jednak przyznaje - najnowsze badana historyków dowodzą, że to pozostałość propagandy PRL, a brygada Świętokrzyska nie była kolaborantami. Ponadto walczyła z Armią Ludową, co było niewygodne dla władz PZPR.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej pies ośmieszał inne psy na spacerze. Wszystko się nagrało, popłaczecie się ze śmiechu
2. 500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

- Brygada Świętokrzyska NSZ powstała 11 sierpnia 1944 r. Jej żołnierze walczyli z Sowietami, Niemcami, z bandami rabunkowymi, które grabiły ludność cywilną. Brygada Świętokrzyska współpracowała w czasie akcji "Burza" z oddziałami batalionów chłopskich i AK - Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami i to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć. Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego - informował Kasprzyk.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Opiekunka Kory wyznała prawdę o ostatnich MINUTACH jej życia. Gwiazda bardzo cierpiała, będziecie płakać
  2. Mężczyzna miał DWIE kobiety. Gdy jedna dowiedziała się o drugiej, wpadła w prawdziwy szał
  3. 6-miesięczna Zosia miała już wyjść ze szpitala. Znienacka doszło do natychmiastowego wstrząsu, nie miała szans
  4. Lokaj za 10 tys. funtów zdradził sekret księżnej Diany. Cierpiała na okropną chorobę
  5. Kompromitująca wpadka Martyny Wojciechowskiej. Fani doszli do prawdy, rozpętała się burza

Źródło: Dziennik

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News