Duda nad morze, premier na plan filmu o sobie. Ujawniono kolejne loty obozu władzy

Duda nad morze, premier na plan filmu o sobie. Ujawniono kolejne loty obozu władzy

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki mają swój udział w powietrznych wojażach partii rządzącej. Prezydent używał wojskowych samolotów, by ewakuować się nad morze w czasie wielkich protestów przeciwko reformie sądownictwa, premier latał na plan filmowy. Wszystkie loty dwóch najważniejszych polityków w Polsce miały specjalny status HEAD.

Andrzej Duda odbył ponad 600 powietrznych rejsów wojskowymi maszynami. Jedną z częstszych destynacji prezydenta była Jurata. Prezydent miał słabość do nadmorskiej rezydencji, położonej na Helu. Mateusz Morawiecki wystąpił w filmie o samym sobie. Wojskowe samoloty pozwalały mu szybko dotrzeć na zdjęcia do produkcji. 

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w przestworzach 

Przeloty w statusie HEAD to przywilej, którym cieszy się w Polsce czterech polityków: prezydent, prezes rady ministrów oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. W tym samym trybie latają również zgłoszeni wcześniej zagraniczni dyplomaci o godnościach tożsamych do wymienionych powyżej. Loty te odbywają się na ściśle określonych zasadach i podlegają specjalnemu nadzorowi. 

Dziennikarze magazynu "Czarno na Białym" i portalu TVN24 dotarli do dokumentów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, obejmujących loty najważniejszych osób w państwie. Poddali wnikliwej analizie podróże wszystkich polityków. Z uzyskanych danych wynikało, że od 2015 roku zarejestrowano 1643 przeloty. Nie zawsze na pokładzie statków powietrznych byli przedstawiciele polskiej władzy. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prezydent Andrzej Duda odbył 642 loty. Dzięki zestawieniu PAŻP znane są dokładne trasy przelotów wraz z datami i godzinami odbytych podróży. Ulubioną destynacją wypoczynkową prezydenta była Jurata, do której udał się m.in. w lipcu 2017, podczas fali protestów przeciwko reformie sądownictwa.

- Prezydent latem lubi siedzieć w Juracie. Nieraz przylatywał do Warszawy na krótko, gdy miał jakieś oficjalne obowiązki i wracał szybko nad morze - wypowiedział się jeden z oficerów zabezpieczających prezydenckie loty w wywiadzie dla TVN24.

Premier Morawiecki wystąpił we wspólnej produkcji Polskiej Fundacji Narodowej i Petera Greenberga, dziennikarza ze Stanów Zjednoczonych. "The Royal Tour" jest serią przedstawiającą największe atrakcje turystyczne poszczególnych krajów. Po najciekawszych miejscach oprowadzają dziennikarza ważni politycy z goszczących go krajów. Podczas realizacji projektu Morawiecki wielokrotnie wykorzystywał maszyny wojskowe. Razem z filmowcami. 

Dzisiaj grzeje: 1. Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka nie był typową ceremonią. Podczas uroczystości miał miejsce wyjątkowy rytuał

1. Wysadzili szczeniakowi pysk, wkładając do niego petardy. Weterynarze się nie poddali, jego nowy wygląd robi wrażenie

Wojskowymi samolotami podróżowano także m. in. na krakowskie miesięcznice katastrofy smoleńskiej, odbywające się 18. dnia każdego miesiąca. Pięć lotów na uroczystość ma na swoim koncie Andrzej Duda, osiem - była premier Beata Szydło. 

Najlepsze newsy dnia:  

  1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  2. Tylko te 4 osoby mają NAJWIĘKSZE szanse, by wygrać fortunę tej jesieni. Te znaki zodiaku to niekwestionowani wybrańcy losu
  3. Mama zostawiła córkę pod opieką ojca. Zamontowała ukrytą kamerę, po obejrzeniu nagrania łzy popłynęły jej po policzkach
  4. Przypadkiem nagrała psa, który zobaczył, że niemowlę ma rozkopany kocyk. Zwierzak zareagował mistrzowsko
  5. Kobieta przez 27 minut była w stanie śmierci klinicznej. Odzyskała przytomność i natychmiast poprosiła o kartkę papieru

źródło: tvn24

Następny artykuł