Egzorcysta rocznic Smoleńskich otrzymał od Andrzeja Dudy wysokie odznaczenie państwowe

Egzorcysta rocznic Smoleńskich otrzymał od Andrzeja Dudy wysokie odznaczenie państwowe Źródło: YouTube/LIVE SWS

Andrzej Duda wręczył ważne odznaczenia państwowe. Na liście uhonorowanych jest 31 osób, ale to jedna decyzja wzbudziła największe zdziwienie. Krzyż Wolności i Solidarności wręczono kontrowersyjnemu kapłanowi.

Andrzej Duda zdecydował, kto zostanie uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. To odznaczenie przyznawane jest od 2011 roku działaczom opozycyjnym z czasów PRL-u. Do tej pory wręczono go ok. 5 tysiącom osób. W tym roku prezydent odznaczył 31 działaczy. Jedna z decyzji wzbudziła zdziwienie.

Andrzej Duda odznacza kontrowersyjnego kapłana

Na poniedziałkowej uroczystości wręczono Krzyże Wolności i Solidarności m.in. wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu i dziennikarzowi Piotrowi Semce. Pośmiertne odznaczenia otrzymali były premier Jan Olszewski i zamordowany przez SB opozycjonista Stanisław Pyjas. Wręczał je, w imieniu prezydenta, prezes IPN-u Jarosław Szarek. Według zasad wszyscy nagrodzeni musieli być dokładnie ocenieni przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Wasza walka była dla nas inspiracją. Pokolenie, które stworzyło Solidarność będzie punktem odniesienia dla wszystkich, którzy chcą odbudować Europę – mówił Szarek, mając na myśli także kapelana "Solidarności", ks. Stanisława Małkowskiego. To nagrodzenie jego osoby wywołało pewne kontrowersje, głównie w związku z jego aktywnością w ostatnich latach. Ksiądz Małkowski był wyjątkowo zaangażowany w obchody tzw. miesięcznic smoleńskich, spotkań, na których upamiętniano ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Mocno krytykował rządzące wówczas PO i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wśród wyróżnionych jest Ksiądz Małkowski - egzorcysta rocznic smoleńskich

Ksiądz Stanisław Małkowski był działaczem opozycyjnym w latach 60., współpracował z ks. Jerzym Popiełuszką, pracował jako kapelan Solidarności, został także zatrzymany na początku stanu wojennego. To zdecydowało o przyznaniu mu odznaczenia. W późniejszych latach słynął z mocnego zaangażowania politycznego, które powodowało napięcia w relacjach z kurią. To on sprzeciwiał się m.in. koncertowi Madonny w Warszawie. Popierał Marsze Niepodległości, przeprowadził także ceremonię intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski.

Jest bardzo zaangażowany w upamiętnianie katastrofy smoleńskiej. Propaguje teorię o zamachu, czynnie brał udział w cyklicznych spotkaniach pod Pałacem Prezydenckim. Zasłynął z odprawiania podczas jednego z nich egzorcyzmów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Aby złe duchy opuściły ojczyznę i różne takie budynki tutaj, ten niedaleko - Pałac Namiestnikowski - mówił w 2014 roku, wskazując na Pałac Prezydencki, w którym wówczas urzędował prezydent Bronisław Komorowski. W jednej z telewizji stwierdził wręcz, że grzechem ciężkim jest publiczne popieranie KOD-u i Platformy Obywatelskiej.

Nie wszystkim przedstawicielom stanu duchownego zachowanie ks. Małkowskiego się podoba.

- Kapelan opozycji z piękną kartą za komuny, w wolnej Polsce stał się kimś takim, jak Antoni Macierewicz. Jego też trzeba by poddać badaniu psychiatrycznemu – stwierdził w rozmowie z portalem naTemat dominikanin ojciec Paweł Gużyński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 68-letnia aktorka nago w Playboyu! Legendarna gwiazda ma ciało jak RAKIETA! Te zdjęcia wbiją was w fotel
  2. Uwielbiany aktor TVP pogrążony w żałobie! Zmarła najważniejsza KOBIETA w jego życiu. Zewsząd spływają kondolencje
  3. Niejeden będzie w szoku. Pracownicy supermarketu ujawnili, jak naprawdę zachowuje się książę George
  4. Tak Jolanta Kwaśniewska mówi do męża, kiedy nikt nie słyszy. Rozczulające
  5. Polacy dostaną spore pieniężne dodatki. Muszą spełnić tylko jeden warunek
  6. Wielka tragedia, nie żyje 5-letnie dziecko. Zginęło od kul kompletnie pijanych policjantów

Źródło: Na Temat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News