Duda jednak uległ? Prezydent ujawnił kiedy mają odbyć się wybory

Duda jednak uległ? Prezydent ujawnił kiedy mają odbyć się wybory Źródło: .

Andrzej Duda ma wkrótce oficjalne ogłosić datę jesiennych wyborów parlamentarnych. Prezydent zdradził planowaną datę podczas telewizyjnego wywiadu. Termin nie jest bez znaczenia.

Andrzej Duda był gościem programu Polsat News. To właśnie tam prezydent przyznał, że data jesiennych wyborów jest już znana, brakuje tylko oficjalnego oświadczenia. Termin, o którym mówi prezydent, nie budzi zdziwienia. Mówiono o tym już od dawna - ten dzień to wyjątkowo korzystny dla partii rządzącej termin.

Andrzej Duda o wyborach. "Jak najszybszy termin"

W telewizyjnym wywiadzie na antenie Polsat News Andrzej Duda wyznał, że na termin wyborów parlamentarnych zaproponował datę 13 października. Prezydent powiedział, że zależy mu na jak najkrótszym czasie kampanii. 

- Zaproponowałem Państwowej Komisji Wyborczej możliwie jak najszybszy termin wyborów parlamentarnych, 13 października - ogłosił prezydent.

Data nie jest niespodzianką. Znana od dawna?

O tej własnie dacie spekulowano od dawna. Już podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki wypowiadał się o wyborach 13 października, jakby ta data była już ustalona. Wywołało to wtedy głosy sprzeciwu w Pałacu Prezydenckim, skąd prostowano, że prezydent decyzji jeszcze nie podjął. Według portalu WP falstart premiera wzbudził niezadowolenie Jarosława Kaczyńskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wcześniej rozmawiałem z panem premierem Morawieckim, zanim miał swoje wystąpienie i mówiłem mu, że chciałbym, żeby wybory odbyły się jak najszybciej i pewnie sobie to zakodował - wyjaśnił Andrzej Duda na antenie Polsatu.

Komentatorzy polityczni zauważali, że 13 października - czyli najszybszy możliwy termin - opłacalny jest dla Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ małe komitety wyborcze dostaną niewiele czasu na zebranie wystarczającej do startu w wyborach głosów poparcia. Dzięki temu Zjednoczona Prawica może pozbyć się konkurentów na prawym skrzydle. Data budziła też wątpliwości komentatorów, ponieważ na ten dzień zaplanowany jest mecz w ramach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2020. Polska reprezentacja zagra z Macedonią Północną w Warszawie o 20:45, czyli mniej więcej w czasie ogłoszenia pierwszych wyników wyborów.

Prezydent dodał, że ostateczne zarządzenie w sprawie terminu wyborów pojawi się w przyszłym tygodniu. To wtedy ostatecznie Polacy dowiedzą się, kiedy pójdą do urn. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1.  Lech Wałęsa ma powody do radości! Jeszcze nigdy nie był taki szczęśliwy! Gratulacje spływają do niego z całej Polski
  2. Nie żyje znany polski sportowiec. Zginął okrutną śmiercią. Osierocił czterech synów
  3. Elżbietę Zającównę uwielbiały miliony. Aktorka zniknęła, okazuje się, że jest nieuleczalnie chora
  4. Jak Michał Szpak mógł zrobić coś takiego Margaret? Wyciekły nieznane kulisy nagrywanych właśnie odcinków "The Voice of Poland"
  5. Żona Sławomira zapamięta te słowa do końca życia. Mąż zdradził co myśli o jej urodzie
  6. Pies był uwiązany na łańcuchu przez 10 lat. Jego reakcja, gdy został uwolniony miażdży serce

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News